Güncel

“Önce sağ istedim, sonra kemiklerine razı oldum”

İstanbul: Gözaltında kaybedilen ve akıbetleri hakkında bir bilgi verilmeyen kayıp yakınları devlete inat 401 haftadır Galatasaray Lisesi önünü mesken eyledi.

Bu hafta saat 12.00’de bir araya gelen Cumartesi anneleri; 18 yıl önce gözaltına alarak kaybedilen Ender Toğcu’nun akıbetini sordular. Haftanın basın açıklaması okunmadan önce,  1980 yılında kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl söz alarak;  “O dönemde 1. Şubede müdürlük yapan, emniyet müdürü olan, polis olan ve o dönemde kim görevliyse bunlardan abimi nasıl öldürdünüz, işkence yaptınız demiyorum; sadece annem için istiyorum abi mi nereye gömdünüz? Çünkü o yaşlı kadın ölmeden en azından Nurettin’in mezarını bulsun ve son kez bir su döksün, bir dua okusun” dedi.

Yedigöl’ün ardından Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren, Hasan Ocak’ın Abisi Ali Ocak söz aldı. Ardından ise Ender Toğcu’nun annesi Soliya Toğcu’nun Amed’den göndermiş olduğu mektup okundu.

Soliya Toğcu’nun göndermiş olduğu mektup da şu sözlere yer veriliyordu; “Onu devletten önce sağ istedim. Sonra cenazesini ve şimdide kemiklerine razı oldum. Onu canlı bulamadım, bari bir mezarı olsun istiyorum. Biz ailesi olarak Ender’i aramaktan vazgeçmedik, geçmeyeceğiz. Onu kaybedenler hesap verene kadar, hak yerini bulana kadar davamızın peşindeyiz

401. haftada Ender Toğcu’nun hikâyesini anlatan açıklamayı Başak Can okudu.

basın metninin okunmasının ardından Annelerin eylemi “Kayıpları aramaktan vazgeçmedik. Ve asla vazgeçmeyeceğiz” sözleriyle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu