Gençlik

(video) Öğrenciler Kaypakkaya’yı andı

İstanbul: Devrimci, Demokrati Yurtsever Öğrenciler bugün (16 Mayıs) İstanbul Üniversitesi’nde yaptıkları eylemle katledilişinin 40. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı andılar.

Yeni Demokrat Gençlik’inde örgütleyici olduğu anma Edebiyat fakültesinde bulunan Hergele Meydan’ında başladı. Burada bir araya gelen öğrenciler anmaya saygı duruşuyla başladı. Şiir dinletisiyle devam eden anmada İbrahim Kaypakkaya’yı anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından Beyazıt Meydan’ına doğru yürüyüşe geçildi.

“Katledilişinin 40. yılında İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” ve “Bu çelik aldığı suyu unutmayacak” yazılı pankart taşıyan kitle eylem boyunca; “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Katil devlet hesap verecek”, “İbodan Mazlum’a direnenlere bin selam”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı.

Basın açıklaması İstanbul Üniversitesi Beyazıt Fakültesi önünde yapıldı. Açıklamayı öğrenciler adına Çağlar Fakir okudu. “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya nerede direniş ve mücadele varsa orada yaşıyor ve savaşıyor!” denilen açıklamada onu anmanın, pratiklerinin gösterdiği yolda yürümek olduğu belirtildi. Fakir, Kaypakkaya’nın ‘73 18 Mayıs’ında Amed zindanlarında katledilişini hatırlatarak, “Ancak katledilişinin üzerinden yarım asra yakın bir zaman geçmesine karşın yoldaşları ardılları onun bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor” dedi. Kaypakkaya’nın birçok işçi, köylü ve öğrenci direnişlerinde aktif yer aldığı belirtilen açıklamada, Kaypakkaya’nın ulusal sorun konusundaki net görüşlerine dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca yine 18 Mayıs’ta yaşamlarını yitiren Amed zindanında Ferhat KURTAY, Eşref ANYIK, Necmi ÖNEN ve Mahmut Zengin anılarak, “ ‘Kahrolsun sömürgecilik, yaşasın bağımsızlık!’ sloganlarıyla ölümün üzerine yürüdüler” denildi. Devrimci- demokratların, aydın-sanatçıların İbrahim Kaypakkaya’yı andıkları için onlarca yıllık hapis cezaları aldıklarına dikkat çeken Fakir, “Bizler buradan bir kez daha ‘İbrahim Kaypakkaya’yı savunmak onurdur!” diyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından sanatçı Pınar Aydınlar’da bir konuşma yaptı. Aydınlar konuşmasında İbrahim Kaypakkaya’yı anmanın suç sayıldığı, onu ananlara hapis cezaları yağdırıldığına dikkat çekerek, kendisine de Kaypakkaya’yı andığı için cezalar verildiğini belirtti. Konuşmasının devamında Aydınlar, “Dersim’de 3 yıl türkü söyleme yasağım var; ancak Dersim dışında her yerde söyleyebilirim, böyle bir trajikomik ceza” dedi.

Grup İsyan Ateşi ve Pınar Aydınlar’ın müzik dinletisinin ardından anma sonlandırıldı.

[widgetkit id=95]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=c0FyoAS2pV0&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu