Güncel

Özcan Öner ve Cem Gürgül son yolculuklarına uğurlandı

H. Merkezi: 26 Eylül’de Dersim’in Ovacık ilçesinde ölümsüzleşen MKP/HKO gerillaları Özcan Öner (İsyan) ve Cem Gürgül (Mesut), dün(29 Eylül) son yolculuklarına uğurlandı.

26 Eylül’de Dersim’in Ovacık ilçesinde MKP/HKO gerillalarıyla devlet güçleri arasında saatlerce süren çatışmada 2 MKP/HKO gerillası ölümsüzleşmişti. Yaşamını yitiren gerillalar Özcan Öner ve Cem Gürgül’ün cenazeleri, 28 Eylül Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan aileleri tarafından alınarak Dersim-Ovacık’a götürüldü.

HKO gerillaları Öner ve Gürgül bugün saat 13.30’da Ovacık Cemevi’nde düzenlenen bir törenin ardından sonsuzluğa uğurlandılar.

Cenazede asker ve polislerin yoğun ablukası dikkat çekti.

MKP/HKO, iki gerillaya dair şu açıklamayı yapmıştı: “Sosyalist Halk Savaşı siperlerinde iki kızıl karanfilimizi daha yitirdik. Özcan ÖNER (İsyan) ve Cem GÜRGÜL (Mesut) yoldaşlarımız devrimci çalışmalarını yürüttükleri Dersim/Ovacık’ta düştükleri düşman pususunda kahramanca çatışarak ölümsüzleştiler. Yoldaşların kızıl anıları önünde saygıyla eğiliyor, savaşlarını selamlıyoruz.

Ovacık’ta olağan çalışmalarını yürüten gerilla birliğimiz 26 Eylül 2017 günü saat 18.00 sularında düşman pususuna takılarak 23.00‘e kadar süren bir direniş sürdürmüş, kahramanca çarpışmıştır. Saatlerce süren bu çatışmada gerilla birliğimiz pusuyu yararak çıkmış ancak İsyan ve Mesut yoldaşlarımız şehit düşmüştür.” 

{gallery}mkp-gerillari-sehit-dustu{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu