GüncelManşet

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi: Ocak 2018’de, 17 gazeteci gözaltına alındı, 7 gazeteci tutukladı

H. Merkezi: Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, yayımladığı hak ihlalleri raporuyla Ocak ayı içerisinde 17 gazetecinin gözaltına alındığını, 7’sinin de tutukladığını belirtti.

Ocak 2018 raporunu yayımlayan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi,  “Türkiye’de şu an 171 gazeteci tutuklu bulunuyor. Yılın ilk ayında da tutuklama, gözaltı ve yargılanma hız kesmeden sürdü. Mesleğinin gereğini yapan, haberin izinde olan gazetecilerin her anı iktidar tehditleri altında” dedi.

 

“Gazetecilik mesleğine açık bir tehdit”

T.C devletinin Efrîn’e yönelik başlattığı işgal saldırısı sonrası gazeteciler üzerindeki baskının başka bir hal aldığı belirtilen raporda, “Savaşta önce gerçekler öldürülür” düsturuyla 21 Ocak’ta Başbakan Binali Yıldırım’ın medya temsilcilerine verdiği 15 maddelik “yayın tavsiyesi” sadece geçmiş iktidarların yaptığı bir “hizaya çekme” alışkanlığından öte gazetecilik mesleğine açık bir tehdittir. Bu direktiflerin amacı, medyayı hükümetin ve onun savaş emellerinin hizmetine sokmaktır. Gazetecilerin bu tür tehditlerle “hazırola” konulması hiçbir zaman sonuç alıcı olmamıştır, olmayacaktır da. Yine gerçekler bu tür yöntemlerle asla sümenaltı edilemez” denildi.

AKP iktidarının basın yayın kuruluşları ve gazetecilik meslek örgütlerinin, gazetecilik mesleğine dönük saldırılarına sessiz kalınmaması gerektiği ifade edilen raporda, “Özgür Gazeteciler İnisiyatifi olarak hükümete basın üzerindeki baskılarına son vermeye, meslektaşlarımızı da bu politikalara karşı basın-yayın ilkeleri çerçevesinde hareket etmeye çağırıyoruz. Tutuklu tüm meslektaşlarımızın da derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye çağrıda bulunuldu.  

Ocak ayında yaşanan basın hak ihlalleri şöyle:

* 17 gazeteci gözaltına alındı.

* 7 gazeteci tutuklandı.

* 6 gazeteci yargılandı; toplam 10 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

* 1 TV kanalına para cezası verildi.   

* 1 gazetecinin Kuzey Kıbrıs’a gitmesi engellendi.

* 4 haber sitesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendi. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi 8 kez (toplam 51 kez), Jinnews 6 kez, 1 Habervar 1 kez ve Mezopotamya Ajansı 1 kez erişime engellendi.

* Evrensel Gazetesi Diyarbakır Bürosu’na hırsız girdi, haber ekipmanları çalındı.

* Efrin operasyonunu takip eden Rohahi TV muhabiri yaralandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu