GüncelManşet

Özgür Gelecek davası 6 Eylül’e ertelendi!

İstanbul: Özgür Gelecek gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

T. Kürdistanı’nda gözaltı ve tutuklamalar, batıda ise soruşturma ve davalarla özgür basın susturulmaya çalışılıyor; özgür basına yönelik baskılar devam ediyor.  Özgür Gelecek gazetesinin 12 sayısı ve Yeni Demokrat Gençlik dergisinin bir sayısında yer alan haber ve makalelerle ilgili sorumlu yazı işleri müdürü Aslı Ceren Aslan hakkında açılan soruşturmalar davaya dönüştürülürken bugün davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmayı Özgür Gelecek gazetesi çalışanları ve TGS Örgütlenme Sekreteri Arzu Demir izledi.

Kimlik bilgilerinin alınmasının ardından savunma yapan gazeteci Aslan, 7 Haziran’ın ardından ilan edilen savaşla birlikte özgür basının da hedefe alındığını belirtti, “Birçok gazeteci hakkında dava açıldı. DİHA’nın 13 muhabiri tutuklandı. Gerçekleri yazan gazeteciler hedef haline getirildi. Gazetemiz de gerçekleri halka ulaştırdığı için soruşturma ve davaların hedefi oldu” dedi.

Ezilenlerden yana yayın yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Aslan, “Yargılandığım yazılardan biri de kadın cinayetleri ile ilgili. Bu topraklarda kadınlar hem devlet şiddeti hem de erkek şiddeti ile öldürülüyor. Yine bölgeye giden muhabirlerimizin Kürt halkının yaşadıklarını hem gözlemleyerek hem de raporlara dayanarak yazdığı yazı ve haberlere ilişkin açılan davalar gerçekleri gizlemeye dönüktür. Halkın gerçekleri bilmeye hakkı var. Yandaş medyanın çarpıtmalarına karşı gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı ve gazetecilerin görevinin gerçekleri halka ulaştırmak olduğunu hatırlattı. Aslan, “Biz bu görevimizi yerine getirdiğimiz için yargılanıyoruz” dedi.

Aslan’ın savunmasının ardından savcı mütalaasını sundu ve “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Avukat Aylin Kırıkçu ise gazetenin Kasım ayından bu yana tüm sayılarına dava açıldığına dikkat çekerek, “Kasım ayından önce de benzer çizgide yayın yapılıyordu. Davanın zamanlaması bile davanın siyasi saiklerle açıldığını gösteriyor. Bu süre içinde bu davaların açılmasını gerektirecek yasal değişiklikler olmadı ancak memleketin gündemi değiştiği için bu yargılamalarla karşılaşıyoruz” dedi

Müvekkili hakkındaki soruşturmanın PKK ve DHKP/C propagandası yapmaktan açıldığını hatırlatan Kırıkçu, “İddianamede ise PKK, YPG, YPJ, TİKKO örgütlerinin propagandalarının yapıldığı öne sürüldü. Bu bile iddianamenin hukuki olmadığının göstergesidir” dedi. Yargılamanın ifade ve basın özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğini kaydeden Kırıkçu, savunma için süre istedi.

Mahkeme heyeti duruşmayı 6 Eylül 2016 tarihine erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu