Güncel

Özgür Gelecek okurunun ailesine polis baskısı

Her geçen gün yeni bir saldırı, taciz haberiyle uyanıyoruz. Türkiye’yi tam bir yarı-açık hapishaneye dönüştürenler; halkın üzerine “korku cenderesi” salmak isteyenler; gazetecileri, aydınları, sanatçıları tutuklayanlar; gazetelere sansür uygulamaya çalışanlar her gün başka bir vukuata imza atıyorlar. Son olarak İstanbul’da oturan Özgür Gelecek Gazetesi okuru bir arkadaşımızın Bursa’daki ailesi aranarak çeşitli “uyarılarda” bulunulmuştur.

5 Mart günü öğlen sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğünden aradığını belirten kişiler, ellerinde arkadaşımızın resimlerinin olduğunu, buradan kimlik-adres ve telefon tespiti yaparak arkadaşımızın ailesine ulaştıklarını belirtmişlerdir. Ailesi Bursa’da ikamet eden arkadaşımızın ikametinin Bursa’da olmaması da ayrıca İEM’den arayan kişilerin ilk çelişkisini ortaya koymaktadır. Arkadaşımızın ailesine çocuklarının “doğru bir yolda olmadığını, arkadaş çevresinin suça karışabilecek insanlar olduğunu ve bundan kaynaklı arkadaş çevresini değiştirmesi gerektiği, yoksa kendisinin de suça karışabileceği, bu durumda İEM teşkilatının arkadaşımızı gözaltına almaktan başka bir çaresinin kalmayacağı” uyarılarında bulunmuşlardır. Ailenin de ilk defa polis tarafından aranmasından kaynaklı bu durumu ciddiye almasından ve telaşlanmasından sonra İEM’den olduğunu belirten kişiler konuşmalarını daha da pervasızlaştırmışlar ve çocuklarının bu çevreden ayrılması için çeşitli “yöntem önerilerinde” de bulunmuşlardır. “O gruptan yavaş yavaş ayrılsın, dikkat çekmesin, eğer dikkat çekerse O’nu harcarlar, dikkat etsin, mesela ilk önce mahallesini değiştirsin, o grupla görüşmeyi yavaş yavaş azaltsın, sonra bıraksın” vb. söylemlerde bulunarak hem aile tedirginleştirilmiş hem de kendilerince aslında ne kadar “düşünceli” kişiler olduklarını ve çocuklarının “aslında iyiliğini düşünerek önden uyarılarda” bulunduklarını belirtmişlerdir. Konuşmalarını burada bitirmemişler ve aileye “bundan sonra irtibat halinde olalım” önerisinde de bulunmuşlardır.

Ailenin de korkmasından ve çekinmesinden kaynaklı olumlu tepkiler alan polis teşkilatı, konuşmalarından da anlaşılacağı üzere ailenin bu tepkisinin resmen üzerine atlamışlar ve ajanlık tekliflerini dolaylı yoldan ifade etmişlerdir.

Bu olayın ilk olmadığı gibi son olmayacağının da farkındayız. Ailelerimiz aracılığıyla bizleri yıldırmaya çalışanlara, korku mekanizması kurmak isteyenlere ve dolaylı-dolaysız olarak bizlere ajanlık teklif edenlere söyleyebilecek tek sözümüz şudur: Hiçbir baskı mekanizması bizleri doğru bildiğimiz yoldan alıkoyamayacaktır!

-Özgür gelecek susmadı, susmayacak!

(Bir Özgür Gelecek okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu