Kadın

Özsavunma hakkını kullanan Namme’in 6.duruşması görüldü

Öz savunma hakkını kullanarak Kazım Aydemir’i öldüren Namme Öztürk yargılandığı davanın duruşmasında, “Kasten hareket etmiş olsam en son arayacağım kişi olan kayınpederimi ilk aramazdım” derken, savunma yapan avukatlar da, “Meşru müdafaa sınırları içerisinde kendisini korumuştur. Maktul ölmeseydi, Namme ölecekti” dedi.

H.Merkezi: Kendisine sistematik işkence uygulayan ve en son silahla öldürme teşebbüsünde bulunan eski eşi Kazım Aydemir’i öz savunmada bulunarak öldüren Namme Öztürk’ün yargılandığı davanın 6’ncı duruşması, Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan Namme Öztürk ve avukatları hazır bulundu. Duruşma kimlik tespiti ile başlarken, heyetteki hâkim değişikliği nedeniyle önceki tutanaklar ve dosya incelendi.

Daha sonra Öztürk’ün yeğeni Ayetullah Handemir tanık olarak dinlendi. Handemir, yaşananları anlatarak, Kazım’ın belinde silahı gördüğünü ancak eline silah aldığını görmediğini, teyzesinin de elinde bıçak görmediğini ifade etti. Handemir, kendisine yönetilen sorulara, “Ben daha önceden de evdeyken, Kazım’ın yani eniştemin teyzemi darp ettiğini çok kez gördüm. Boşanmasına rağmen eve gelip dövmelerine şahit oluyordum. Eniştem bazen teyzemin boğazını da sıkıyordu. Miraç ile biz hep araya giriyorduk. Miraç’ın beyanına göre maktul daha önce silah göstermiş ancak ben bu hususa ilişkin görgüye dayalı bir şey bilmiyorum” diye konuştu.

“Avukatlar, “maktul ölmeseydi Namme ölecekti”

Namme Öztürk ise, bilerek ve isteyerek olayı yapmadığını belirterek, “55 bıçak darbesiyle suçlanıyorum. Kasten hareket etmiş olsam en son arayacağım kişi olan kayınpederimi ilk aramam” dedi. Öztürk, “Çocuklarımın menfaatini düşünüyorum. Çocuklarım olmasaydı diyebilirim ki cezaevinde olmak bu durumdan daha iyidir. Zira aşağılanmıyorum. Darp edilmiyorum, kötü muameleye maruz kalmıyorum” diye belirtti.

Öztürk’ün avukatları ise yaptıkları savunmalarda Öztürk’ün kendisini korumaya çalıştığını ifade ederek, “Tamamen meşru müdafaa sınırları içerisinde kendisini korumuştur. Maktul ölmeseydi, kendisi ölecekti” dedi. Avukatlar Öztürk’ün tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Namme Öztürk’ün tutukluluk haline karar vererek, duruşmayı 15 Mayıs’a ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu