Güncel

(foto) Okyanus adına “alışın, varız, buradayız, gitmiyoruz”

 

İzmir: bir trans erkek daha gördüğü ayrımcı, cinsiyetçi baskılar nedeniyle “intihara” sürüklendi.

2 Temmuz günü “Ne bka yaradı normal olmak” diyerek yaşamına son veren Okyanus için İstanbul ve Ankara’da yapılan eylemlerden biri de İzmir’de gerçekleştirildi.

3 Temmuz Saat 19.00’da Erbil Süel Mağazası önünde bir araya gelen kitle, Okyanus’u anarak, trans cinayetlerinin politik olduğunu bir kez daha haykırdı.

Eylemde“Trans cinayetleri politiktir”, “çocuğunu intihara sürükleme”, “Trans erkeklik bir heves değil”, “çocuk katili olma anne, beni intihara sürükleme” vb dövizlerle kitle, transfobik aile ve topluma mesajlar veren dövizler taşıdı.

Burada Siyah Pembe Üçgen Derneği tarafından basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada Okyanus’un 17 yaşında başarılı bir sporcu olduğu belirtilerek, intiharının sebebine işaretin “Ne bka yaradı normal” şeklindeki ifadesinden anlaşıldığı dile getirilerek, trans erkeklerin devletin, toplumun, ailenin transfobik baskıları sonucu aralarından ayrıldığına dikkat çekildi.

Açıklama, “Yine Nefret suçları yasasına LGBTİ’lerle ilgili maddeler eklemeyerek; devletin, şiddet tehlikesi altındayken bile bizleri görmezden gelmesi; bu ülkede trans bireylerin yaşam hakkına kastedildiği anlamına gelmektedir” şeklinde sürdürülürken yaşadıkları her türlü ayrımcılıkta devletin, polis kanunun, doktorun payı olduğu vurgulandı.

Açıklamada sessiz kalınmayacağı, örgütlenerek, dayanışarak, omuz omuza verilerek dimdik duracaklarını belirtilerek, “Alışın varız buradayız gitmiyoruz” denildi.

 

[widgetkit id=794]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu