GüncelManşet

“Oğlum bu şehirde öldürüldü, dava burada görülmeli”

H. Merkezi: Gezi şehidi Abdullah Cömert davasının ilk duruşması dün görüldü. Davanın başka bir şehre nakledilmesinin bir süredir gündemde olduğu ve katillerin bu isteklerinin yeniden gündeme geldiği davada Abdocan’ın annesi Hatice Cömert, “Bu dava Hatay’da görülmeli, oğlum bu şehirde öldürüldü” dedi.

Gezi İsyanı’nın önemli merkezlerinden biri olan Antakya’nın ilk şehidi Abdullah Cömert’i vuran polisin yargılandığı davada ilk duruşma ancak 13 ay sonra, dün (4 Temmuz) gerçekleştirilebildi. Davaya katil polisin avukatlarının davayı başka bir şehre nakil etme istekleri ve Cömert ailesinin avukatlarının polise öldürme yetkisi verenlerin de yargılanması talebi damga vurdu.

 

“Adalete erişim engellenmek isteniyor”

Duruşma için sabahın erken saatlerinde Hatay Adliyesi önünde toplanıldı. Antakyalı devrimci, demokrat ve yurtsever kurumların yanı sıra davayı çok sayıda avukat, gazeteci, milletvekili, Taksim Dayanışması izlerken, Türkiye Barolar Birliği (TBB), Mersin ve Hatay Barosu davaya gözlemci olarak katılma talebinde bulundu.

Duruşmada ilk olarak, mahkeme başkanı, katil polisin avukatlarının davanın nakledilmesi talebinin Yargıtay’da olduğunu ve bu konuda henüz bir karar verilmediğini söyledi. Cömert ailesinin avukatları nakil talebine itiraz ederek “13 aydır ilk kez duruşma yapılıyor. Adalete erişimin sağlanması nakil talebi ile engellenmek isteniyor” dediler.

 

“Emri verenler de yargılansın”

Cömert ailesinin avukatlarından Av. Hatice Can, davanın anlaşılabilmesi için ilk olarak Gezi İsyanı’ndan bahsedilmesi gerektiğini belirtti.

Emri verenler de yargılanmalıdır. Emri verenler de bu dosyada sanık olmalıdır” diyen Can, nakil talebinin hukuksuz olduğunu vurgulayarak, tanıkların Antakya’da olduğunu ve keşif yapılması gerektiğini hatırlattı ve “Nakil talebi dosyayı sürüncemede bırakma çabasıdır” dedi.

Biber gazının kimyasal bir silah olduğunu hatırlatan Cömert ailesinin avukatları, sanık sandalyesinde Başbakan, İçişleri Bakanı ve Hatay Valisi’nin de oturması gerektiğini belirtti. Tutuksuz yargılanan sanık polis Ahmet Kuş’un tutuklanmasını talep eden avukatlar “Kasten öldürmeden yargılanan sanık nasıl tutuksuz yargılanıyor?” diye sordu.

 

“Davanın peşini bırakmayacağız”

Abdocan’ın babası, adalete güvenmediğini ve erişemediklerini söyleyerek duruşmaya katılmazken, avukatların ardından duruşmaya katılan Cömert ailesi fertleri de konuşma yaptılar. İlk sözü, Abdocan’ın abisi Zafer Cömert aldı ve “Ben, Recep Tayyip Erdoğan tarafından katledilen Abdocan’ın abisiyim” dedi.

Ethem’i ve Abdullah’ı vuran polislerin hala dışarıda olduğunu, Berkin’i vuran polisin ise hala belirlenemediğini hatırlatan abi Cömert “Dava nereye kaçırılırsa kaçırılsın, biz dosyanın peşini bırakmayacağız” dedi.

Daha sonra Abdocan’ın annesi Hatice Cömert davanın taşınması talebine itiraz ederek, “Bu dava Hatay’da görülmeli, oğlum bu şehirde öldürüldü” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu