GüncelManşet

(Yenilendi) “Onlar için de yaşamaya ve savaşmaya devam edeceğiz”

İstanbul: Kavganın 40 yılı aşkın tarihini kan ve can bedeli yaratanların anıldığı Parti ve Devrim Şehitleri Haftası’nda birçok ilde olduğu gibi İstanbul’da da çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Haftalardır İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki şehit ve tutsak ailelerine düzenlenen ziyaretlerin ardından bugün (27 Ocak) Sarıgazi’de biraraya gelerek bir yürüyüş düzenledi.

Bölge Hastanesi önünde biraraya gelen Partizan kitlesi “Şehitlerimiz toprakta tohum hasadımız devrim olacaktır!” yazılı pankart açarak Sarıgazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

Soğuk havaya rağmen olldukça coşkulu olduğu gözlenen kitle yol boyunca “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Ağa-patron devletini yıkacağız, halk iktidarı kuracağız”, “Dersim, Tokat, Erzincan. Savaşıyor Partizan”, “Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük” vb. sloganları haykırdı.

Ayrıca yürüyüşte yapılan konuşmalar sırasında sık sık İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. Yılı olduğuna vurgu yapılarak, hesap sorulacağı belirtildi. Yürüyüşün Proletarya Partisi’nin şehit düşen 4. Genel Sekreteri Mehmet Demirdağ’ın mezarı  başında sona erdi.

 

“Tarihimiz bizim için paha biçilmez değerdedir”

Mezar başında “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı atan kitle adına Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri olarak bir konuşma yapıldı.

onlar icinde yasamaya devam2Konuşmada, “Ocak ayının soğukluğunu şehitleri mücadeledeki sıcaklığıyla ısındığı” belirtildi. Mücadeleyi Partizan saflarında güçlendirmek gerektiği vurguladı.

Ardından Partizan adına yapılan konuşmada, Ocak ayının son haftasının önemine değinilerek, “Tarihimiz bizim için paha biçilmez değerdedir”  denildi.

Konuşmada, Kaypakkaya’nın Amed zindanlarında ser verip sır vermeme geleneğinin mirasının bırakarak ölümsüzleşmesinin 40. yıldönümünü karşıladıklarını belirten Partizan,  40 yıllık tarihi yaratanların toprağa tohum oldukları söylendi. 

Şehit düşenlerden boşalan mevzilerin bizlere emanet edildiğinin altı çizilen konuşma; “Onlar için de nefes almaya, onlar için de gülmeye ve onlar için de yaşamaya ve savaşmaya devam ediyoruz, edeceğiz” sözleriyle sona erdi.

 

Militanlardan eylem

Konuşmaların ardından TKP/ML militanları, “Rehberimiz, şehitlerimiz ve ideolojimizdir. TKP/ML TİKKO”  imzalı bir pankart açarak  “Yaşasın partimiz TKP/ML, halk ordusu TİKKO-TMLGB” sloganını haykırdı.

Militanlar yaptığı açıklamada, şehitlerin varlık nedeni olduğu belirterek, “ser verip sır vermeme geleneğini miras bırakan” Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. yılında hesap sorulacağı vurgulandı.

Militanlar intikam yeminleri ederek açıklamayı sonlandırdı.

 

Resimler için bakınız:

http://ozgurgelecek10.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=78

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu