Manşet

Onlar için de yaşamaya ve savaşmaya devam ediyoruz, edeceğiz!(YENİLENDİ)

İstanbul: Kavganın 40 yılı aşkın tarihini yaratanların anıldığı parti ve Devrim Şehitleri Haftası’nda birçok ilde olduğu gibi İstanbul’da da çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Haftalardır İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki şehit ve tutsak ailelerine düzenlenen ziyaretlerin ardından 27 Ocak Pazar günü Sarıgazi’de bir araya gelinip yürüyüş düzenledi.

Bölge Hastanesi önünde bir araya gelen kitle, en önde İbrahim Kaypakkaya’nın “katledilişinin 40 yılında onu anıyor sahipleniyoruz” yazılı resmini taşındı. “Şehitlerimiz toprakta tohum hasadımız devrim olacaktır!” yazılı pankartın arkasında sloganlar eşliğinde kitle Sarıgazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

Soğuk havaya rağmen oldukça coşkulu olduğu gözlenen kitle alkış ve sloganlarla yol boyunca “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Ağa-patron devletini yıkacağız, halk iktidarı kuracağız”, “gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı”” “Dersim, Tokat, Erzincan. Savaşıyor Partizan”, beşler yaşıyor kavga sürüyor” vb. sloganları haykırdı. Yürüyüş sırasında mahalle halkı balkonlardan zafer işaretleri yaparak eylemi selamladı.

Ayrıca yürüyüş boyunca yapılan konuşmalar sırasında sık sık İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. Yılı olduğu, şehitlerimizin, dağlarda fabrikalarda, anfiler de, sokaklarda yaşamımızın her alanında bizimle beraber oldukları vurgulandı. Yürüyüş, Proletarya Partisi’nin şehit düşen 4. Genel Sekreteri Mehmet Demirdağ’ın mezarı başında sonlanarak anma etkinliğiyle devam etti.

 

“Tarihimiz bizim için paha biçilmez değerdedir”

Mezar başında devrim ve komünizm şehitleri için bir Dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür” “gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı ” sloganları atıldı. Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına bir konuşma yapıldı.

 

IBOMMKonuşmada, “Ocak ayının soğukluğunu, şehitlerin mücadeledeki sıcaklığıyla ısındığı” belirtildi. Partizan saflarında örgütlenerek kavgayı büyütmek gerektiği vurguladı.

Ardından Partizan adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada, Ocak ayının son haftasının önemine değinilerek, “Tarihimiz bizim için paha biçilmez değerdedir”  denildi.

Konuşmada, Kaypakkaya’nın Amed zindanlarında ser verip sır vermeme mirasını bırakarak ölümsüzleşmesinin 40. yıldönümünü karşıladıklarını belirten açıklamada,  40 yıllık tarihi yaratanların toprakta tohum ve hasadımızın devrim olacağı söylendi.

 

Açıklama “Şehit düşenlerden boşalan mevzilerin bizlere emanet edildiğinin altı çizilen konuşmada; yaşamımızın her alanında şehit düşen yoldaşlarımızın mücadele azmini ve kararlığını rehber alarak  ilerliyoruz. Onlar için de nefes almaya, onlar için de gülmeye, onlar için de yaşamaya ve savaşmaya devam ediyoruz, edeceğiz sözleriyle

Sona erdi.

Tekirdağ f tipindeki tutsak partizanlar anmayı selamladı

F Tipi’nden Tutsak Partizanlar gönderdikleri mektuplaKentin sokaklarında, fabrikalarında, grev çadırlarında, tarlalarda, IBOMdoruklarda ölümsüzleşen şehitlerimize sözümüz var. Bize bıraktıkları mücadele bayrağını yere düşürmeden, onlar gibi dimdik taşıyacak ve daha yükseğe çekeceğiz” dediler ve anmayı selamladılar.

 

Militanlardan eylem

Mezar başında TKP/ML militanları, “Rehberimiz, şehitlerimiz ve ideolojimizdir. TKP/ML TİKKO”  imzalı bir pankart açtı. Ardından TKP/ML TİKKO MK imzalı bir açıklama okundu.

Militanlar okuduğu açıklamada; Bu yıl partimizin kurucu önderi Kaypakkaya yoldaşın faşist diktatörlük tarafından tutsak edilip, işkenceler sonucunda, kurşuna dizilerek katledilmesiyle bizlere “ser verip sır vermeme” geleneğini bırakmasının kırkıncı yıldönümüdür. Partimizin ilk şehidi olan Meral Yakar’dan, gerilla savaşımızın önder kadrolarından Sefagül Kesgin yoldaşımıza uzanan savaş tarihimiz; ölümsüzlüğe giden nice savaşçımız, militanımız ve kadromuzun kanlarıyla, emekleri ve özverileriyle yazıldı. Hiçbir şüphemiz yoktur ve herkes iyi bilmelidir ki, yaşamlarını tereddütsüzce feda ettikleri bu kavga kesintiye uğramadan sürdürülecek, her türlü engel bertaraf edilecek, kızıl bayrağımız faşizmin burçlarına dikilecektir.”şeklinde sonlandı

Militanlar intikam yeminleri ederek açıklamayı sonlandırdı. “Yaşasın partimiz TKP/ML, halk ordusu TİKKO-TMLGB” sloganları Mehmet Demirdağ’ın mezarı başında haykırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu