Güncel

Orlanda katliamına dair dayanışma çağrıları!

H. Merkezi: ABD’nin Florida eyaletinin Orlando şehrinde bir gay barda yapılan katliama ilişkin Türkiye LGBTİ hareketi başta olmak üzere çeşitli kurumlardan kına ve dayanışma açıklamaları yapılmaya devam ediyor.

İzmir Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonları ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla Orlando katliamını kınadı, dayanışma çağrısı yaptı.

“Gericiliğin yobazlığın tecavüzün katliamların kara bayrağına karşı gökkuşağının sevgi demokrasi dayanışma bayrağını daha da yükselteceğiz” şeklinde başlayan İzmir Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonları açıklamasında, homofobik katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının ve yaralananların üzüntülerini paylaştıklarını da dile getirdi.

“Orlando katliamı medya aracılığıyla meşrulaştırılıyor”

“Ülkemizde de IŞİD’in işbirlikçi savunucuları medya aracılığıyla katliamı eşcinsel sapkınları taradılar başlığıyla vererek katliamı meşrulaştırmaya açıkça toplumu suça teşvik etmeye çalışmaktadır” denilen açıklamada,  “LGBTİ’ler vardır var olacaktır. İzmir LGBTİ komisyonları olarak homofobiye, nefrete, savaşa, katliama karşı onuru savunmaya devam edeceği” şeklinde sürdürüldü.

KESK ise yaptığı açıklamada, savaş politikalarına değinerek, “Dün gece ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde bir gay barda düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti, en az 53 kişi de yaralandı. Tamamen sivillerin bulunduğu yerlere yönelik bu insanlık dışı saldırıyı kınıyor, yaşamlarını yitirenlere başsağlığı, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

KESK, “Savaş tüm insanlığı tehdit ediliyor”

KESK açıklamasında, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin tüm dünyada silahlı çeteler üzerinden oluşturduğu zeminde, savaş politikalarıyla geldiği nokta tüm insanlığı tehdit etmekte, insanlık değerlerine yönelik suçlarının uluslararası boyutu ortaya çıkmakta, bu suça ortak olmayan toplumun bütün ötekilerini, muhaliflerini ve ezilenlerini hedef haline getirmekte, farklılıklarla bir arada yaşam umutları katliam boyutlarına varan saldırılarla giderek yok olduğunu ifade etti.

 KESK, “Bu nedenle, bu tür saldırılarla, farklılıklarımızla bir arada yaşama umudumuzu hedef almaya zemin sunan her tür destek ve politikalar bir an önce terk edilmelidir. Açıktır ki, katillere bu zemini hazırlayan politikaları uygulayanlar tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacaktır. Kurulduğu günden bu yana ülkemizde ve dünyada farklılıkların barış içinde, bir arada, eşit ve kardeşçe yaşamını savunan Konfederasyonumuz yaşam hakkını tüm hakların ön koşulu olarak görmektedir. Bir kez daha sivillere yönelik her tür saldırıyı, katliamı kınıyoruz. Konfederasyonumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da savaştan medet umanların karşısında mücadele etmeye kararlılıkla devam edecektir” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu