DünyaGüncel

ÖZEL HABER ­| Hindistan’da tutsaklar politik inançları nedeniyle cezalandırılıyor

Son yıllarda dünya devletlerinin ezici bir kısmının başında sağ popülist politikacılar bulunuyor ve emperyalist-kapitalist projeler, bu politikacılar eliyle halka dayatılıyor.

Bu politikacıların en “ünlü”lerinden biri de 1.3 milyarlık nüfusa sahip olan Hindistan’ın başbakanı Narendra Modi. Modi; ismi, yönelimi ve amaçları bakımından MHP ile örtüşen ırkçı-faşist Hindistan Halk Partisi (Bharatiya Janata Party)’nin yöneticilerinden…

Ekonomik ve siyasi politikaları bakımından ise bir AKP-Erdoğan olan BJP-Modi hükümetinin bu politikaları uygulamasının bile eşgüdümlü oldukları durumlar oldukça fazla. Kuşkusuz bu durum birçok makaleye konu olabilecek zenginlikte…

Ama özelikle korona günlerinde siyasi tutsaklara dönük yaklaşımları oldukça benzer.

Hapishanelerindeki 500 bine yakın nüfusu ile doluluk oranı % 114* olan Hindistan’da, tutsaklar, COVİD-19 salgını sonrasında tehdit altında.

Özellikle Maoist ve Müslüman tutsakların yoğunlukta olduğu siyasi tutsaklar, tutsaklara dönük serbest bırakılmaların gündemde olduğu BJP hükümeti tarafından intikam alınırcasına kapsam dışı bırakılıyor.

Konu ile ilgili kimi haber ve açıklamaları okurlarımız için AvaniNews’ten derledik:

Devrimciler Koronavirüse teslim ediliyor

Geçtiğimiz yıl 300’den fazla devrimci ve demokratik kitle örgütünü tek bir çatı altında toplama ve Modi hükümetinin yoksul halka dönük yeni dönem faşist politikalarına ses verme amacıyla düzenlenen toplantıya öncülük eden devrimci yazar ve şair Varavara Rao, bu toplantılar sonrası “Modi’ye suikast düzenlemek” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

80 yaşına yakın olan Rao ve aynı operasyonda tutuklanan Profesör Shomasen Bykulla için COVİD-19 tehdidi nedeniyle avukatları tarafından hükümlerinin kefalet karşılığında ev hapsine çevrilmesi istemiyle dilekçe verilmişti. NIA Özel Mahkemesi, Rao ve Bykulla’nın kefalet dilekçelerini reddetti.

Hakim RR Bhosle, hükümetin mahkumların serbest bırakılmasıyla ilgili açıklamasının UAPA** uyarınca suçlandıkları için geçerli olmadığı için kefalet vermeyi reddetti.

BM’den Hindistan’a “infazları durdurun” çağrısı

Birleşmiş Milletler bir çağrı yayımlayarak dünya ülkelerini Pakistan ve Hindistan’da halen yürürlükte olan gözaltı süresinden sonraki saatler içinde ölüm cezası şeklindeki infaz yasasının durdurulması için duyarlı olmaya çağırdı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bu yönlü açıklamasının ardından Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric düzenlediği basın toplantısında, dünyanın ülkelerini en azından geçici olarak infaz kullanımını yasaklamasını istediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, Hindistan’da Mukesh Singh, Pawan Gupta, Vinay Sharma ve Akshay Kumar Singh’in infazından sonra bu kararı verdi.

“Siyasi mahkumlar koşulsuz bırakılsın”

Geçtiğimiz Şubat ayında çıkarmak istediği vatandaşlık yasası ile Müslümanlara dönük kırım ve şiddete yol açan BJP hükümeti, bu saldırıya karşılık veren Müslümanı ve buna karşı mücadele eden insan hakları aktivistlerini Şubat ayından beri tutuklu tutuyor.

Diğer yandan Akhil Gogoi (bir köylü lideri) örneğinde olduğu gibi hapishaneden çıkar çıkmaz yeniden tutukluyor.

COVİD-19 gölgesinde devam eden bu duruma karşılık bir açıklama yayınlayan Kerala Eyaleti’ndeki Demokratik Öğrenciler Birliği (DSU), bir halk sağlığı krizi olarak COVİD-19’un ülkeyi ele geçirerek kitleleri tehdit ettiğini ve bu durumda bile Brahminik faşist devletin hız kesmeden baskısını sürdürdüğünü belirtti.

“Modi’ye suikast düzenlemek” oldukça revaçta bir suçlama Hindistan’da ve bu kapsamda 600’den fazla akademisyen, avukat ve sosyal haklar aktivisti tutuklanmış durumda. Bunlardan akademisyen bir yazar olan Anand Teltumbde ve insan hakları aktivisti bir gazeteci olan Gautam Navlakha’nın COVİD-19’dan kaynaklı kefaletle serbest bırakılma talepleri de reddedildi. Bunu da kınayan DSU, “Tüm siyasi mahkumların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını ve sömürge yasası UAPA’nın yürürlükten kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Devrimci yazarlardan çağrı

Tutuklanmadan önce Varavara Rao’nun başkanlığını yaptığı Devrimci Yazarlar Derneği (Virasam) da bir açıklama yaparak tüm mahkumların, özellikle de siyasi muhalefet nedeniyle tutuklanan % 99 engelli profesör ve insan hakları aktivisti Sai Baba, seksen yaşındaki Varvara Rao ve Kashim gibi yazarların, aydınların ve aktivistlerin Covid-19 salgını nedeniyle serbest bırakılmasını istedi.

Hükümetin “halkın yaşam hakkını koronavirüsten korumak için” tüm insanları kendi hapishanesine aldığına vurgu yapan Virasam, “Bu özel bir durum. Ama bu bizi bir soruya götürüyor. Özgürlük yaşam hakkının ayrılmaz bir parçası mı?” dedi.

Hükümetin korona ile kontrolünü ele geçirdiğine ve dünya halklarının, kurallarına bakılmaksızın, sadece geçici olsa da, bunun gerekli olduğunu kabul ettiğine dikkat çeken Virasam, hükümetin bu ilkeyi tutsaklara da uygulaması gerektiğini söyledi.

COVİD-19’a karşı mücadelenin özgürlükten daha önemli olduğunu düşünen devletin, tutsakların tutukluluk hallerinin devam etmemesi için de uğraşması gerektiğini söyleyen Virasam, serbest bırakılmadıkları takdirde hem tutsakların hem tutsak yakınlarının hem de hapishane personellerini hastalığa yakalanacaklarını ve büyük ölçüde ölümlere neden olacağını belirtti.

Açıklamada “Hapishanelerdeki tutuklular, şu anda mahkemelerde yargılanmadığından, korona virüsüne teslim edilmektedir. Hüküm giymeden önce cezalandırılacaklar. Telangana’daki Keşmir Devrim Yazarları Birliği sekreteri ve Keşmir de dahil olmak üzere, tutuklanan yazarların, aydınların ve kitlelerin kefaleti bile mümkün değil. Bu, aynı zamanda adalet ilkelerine de aykırıdır. Bu yüzden yaşam haklarını korumak için derhal hapishanelerden serbest bırakılmaları gerekiyor” sözlerine de yer verildi.

“Onlar politik inançları nedeniyle cezalandırılıyor”

Siyasi tutsaklar için bir başka çağrı da Hintli bağımsız belgeselci ve insan hakları aktivisti Kasturi Basu’dan geldi. Salgının ortasında siyasi mahkumların ve ailelerinin çaresizce bırakıldıklarını söyleyen Basu, bu tutuklardan özellikle yaşlı olanların hatırlanması gerektiğini belirtti.

Siyasi tutsakların suç işledikleri için ceza çekmediklerinin, politik inançları nedeniyle cezalandırıldıklarının altını çizen Basu, Modi’nin evden mutfak eşyaları ile gürültü yaparak sağlık görevlilerine destek açıklamasına atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Pazar günü mutfak eşyalarını hapishane duvarlarına vuracaklar mı? Siyasi mahkumların Hint tarihinde protesto gösterisini tam olarak böyle olduğunu biliyor musunuz? Onları kurtarın! Ayrıca duruşma yapılmayanlara genel af verin. Diğer mahkumlar için de gözaltındaki yaşamın tüm sorumluluğunu üstlenebilir misin?”

* 2019 Hint Yasası Raporu’ndan…

** BJP tarafından hazırlanan ve devrimci-demokrat tüm kesimler için cadı anlamına gelen UAPA’nın açılımı “Yasadışı Faaliyetleri Önleme Yasası”dır. Hindistan’da kitlesel protestolara neden olmuştur.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu