Manşet

Paris’te tohum olup toprağa düşenlere

Paris: Ocak ayı Parti ve Devrim Şehitleri Anma Haftası vesilesiyle, Avrupa çapında gerçekleştirilen etkinliklerden birisi de 27 Ocak tarihinde, Paris’te yapılan geceydi.

Saat 14’te başlayan etkinlikte ilk olarak bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Ocak ayının, İbrahim Kaypakkaya’nın, TKP/ML’nin bunun yanında geliştirilen saldırıların, hak gasplarının, emperyalist savaş politikalarının ve tüm bunlara karşı örgütlenmenin önemine vurgu yapılan sinevizyon gösterisinin ardından açılış konuşmasına geçildi. Açılış konuşmasında Ocak ayının TKP/ML ve uluslararası komünist hareket için önemine vurgu yapıldıktan sonra, 9 Ocak tarihinde Paris’te katledilen 3 kızıl karanfile özel vurgu yapıldı ve “… Çeşitli milliyet ve azınlıklardan halkımız, ortak mücadeleyle faşist düzeni yıkıp, kendi iktidarları olan demokratik halk iktidarını er ya da geç kuracak ve Kürtler ancak o zaman özgürleşecektir” denildi. Açılış konuşmasının sonunda kitleye

“Onların bayrağını bizimle yükseltmeye siz de katılın!

Onları bizlerle beraber anmaya siz de katılın!

Bizimle beraber, tohum olup toprağa düşenlerin, yeşeren birer militan olması için, siz de bu kavgaya omuz verin!

Gücümüz halktır, gücümüze güç katın!” çağrısında bulunularak, saygı duruşuna geçildi.

Saygı duruşunun ardından sırasıyla Esson AKM bünyesinde faaliyet yürüten gençlik saz ekibi ve İbrahim arkadaş sahne aldılar. Etkinlikte okunun Yeni Kadın mesajında; üç mücadeleci kadın, üç özgür yürek Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in alçakça katledilmesinden dolayı “Kürt ulusunun acısını paylaşıyoruz” denildi. Yeni Kadın mesajının ardından, MLKP temsilcisi sahneye çıkarak geceyle ilgili dayanışma mesajını sundu.PARİS 1

Etkinlikte sahne alan Pınar Aydınlar, tüm devrim şehitlerini andıktan sonra, son süreçte gerçekleştirilen operasyonlara vurgu yaparak “tüm bunlara karşı, Partizan inancımla direneceğim!” dedikten sonra programına başladı. Kitleyle birlikte İbrahim Yoldaş türküsünü seslendiren Aydınlar, sahnede kaldığı süre boyunca Partizan geleneği ve halkın türkülerini seslendirdi.

Verilen yarım saatlik aradan sonra TKİP Fransa Örgütü ve Direniş Hareketi temsilcileri dayanışma mesajlarını sundular. Ardından sahneye çıkan Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) temsilcisi, Avrupa’da yaşayan göçmenlerin artık Avrupa’da kalıcı olduğunu; burada yaşadığımız sorunların yanında böylesi etkinlikler gibi sorumluluklarımızın da olduğunu vurguladı.

Gecede TKP/ML – MK’nın “Rehberimiz Şehitlerimiz Ve İdeolojimizdir! Onlarda Güç Alıyor Ve Savaş Çağrımızı Yineliyoruz!” başlıklı bildirisinin okunmasının ardından kitle tarafından “Yaşasın Partimiz TKP/ML! Kızıl Ordu TİKKO, TMLGB!” sloganı atıldı.

Ardından sahneye Dertli Divani çıktı. Deyiş ve türkülerle sahnede kalan Divani, etkinliğin sonunda yerini sanatçı dostumuz Arzu’ya bıraktı. Kitleyi selamladıktan sonra programına başlayan Arzu, kaldığı süre boyunca şarkılarını kitleyle birlikte seslendirdi. Halay türküleriyle kitleyi coşkulandıran Arzu, İbrahim Yoldaş ve Çav Bella türkülerini kitleyle hep bir ağızdan seslendirdi.

DİDF – FPARİS 2ransa, Halk Cephesi – Fransa, MKP – Fransa, TİKB – Fransa örgütlerinin mesajlarının okunduğu ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı etkinlik boyunca; “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya!”, “Faşizme İsyan, Halka Önder Partizan!”, “Ağa – Patron Devletini Yıkacağız, Halk İktidarı Kuracağız!”, “Gençler Dağlara, Partizan İktidara!” gibi sloganlar atıldı. Salonda Türkçe, Kürtçe ve Fransızca olarak “Yaşasın Ulusların Kendi Kaderlerini Tayin Hakkı!”, Yaşasın Proleterya Enternasyonalizmi!” “Onunla Doğduk, Onunla Yaşadık, Onunla İlerliyoruz! Katledilişinin 40. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Yoldaşı Anıyoruz!” pankartları yer aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu