Dünya

Paris’te tutsak ATİK’liler için eylem

Paris: Nisan ayında gerçekleştirilen hukuksuz tutuklamalar sonucu Fransa’da ve Yunanistan’da gözaltına alınarak tutuklanan ATİK’li devrimciler Sami Solmaz ve Deniz Pektaş’a özgürlük için Paris’te 30 Haziran günü ATİK ve CRI (Enternasyonal Kızıl Kolektif) tarafından eylem düzenlendi.

Fransızca olarak “Sami Solmaz’a Özgürlük”, “Deniz Pektaş’a Özgürlük” pankartlarının açıldığı eylem, saat 13.00’te Enternasyonal Kızıl Kolektif temsilcisinin konuşmasıyla başladı. Temsilci özelde Avrupa, genelde ise dünyadaki politik tutsakların durumuna değinerek, Fransa’da tutsak edilen ATİK’li devrimci Sami Solmaz’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Açıklamanın ardından Fransızca “Yaşasın Halkların Enternasyonal Dayanışması” sloganı atıldı.

Ardından söz alan ATİK temsilcisi, ATİK’e yönelik operasyonla ilgili açıklamanın ardından Sami Solmaz ile ilgili bilgiler verdi. Açıklamanın ardından kitle Fransızca olarak “ATİK Yalnız Değildir” ve “Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük” sloganlarını haykırdı.

Eylem boyunca megafonla ATİK’in çalışmalarına yönelik açıklamalar yapılırken, ATİK’in IŞİD gibi barbar örgütlere karşı mücadelede önemli çalışmalara katıldığı ve Kobanê direnişi boyunca ATİK’in sürece müdahil olması vurgulandı. Bu açıklamalardan sonra kitle Fransızca olarak “Yaşasın Kobanê Direnişi” sloganı atarak Kobanê direnişini selamladı.

Eylem boyunca ATİK bildirilerinin dağıtıldığı eylem, açıklama ve sloganların ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu