Manşet

Partizan 1 Mayıs’a coşkuyla hazırlanıyor

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

İşçi sınıfının “Birlik, Mücadele ve Dayanışma” günü olan 1 Mayıs’ın coşkusu ile çalışmalarımızda ortaya çıkan tabloya şöyle bir göz atalım:

1 Mayıs çalışmalarının startının verildiği Nisan ayı başından itibaren İstanbul, Dersim, İzmir, Ankara, Amed, Mersin, Çanakkale, Eskişehir… diye uzayıp giden bölgelerde yoğun bir çalışma yapılmaya başlanmıştır.

Buralarda 1 Mayıs’ın coşkusunu sokaklara, caddelere, evlere taşıyan “kızıl Partizanlar”; etkili ve hareketli bir çalışma tarzı izlemiştir.

1 Mayıs çalışmalarına başlarken hemen her bölgenin kendi içerisinde “nasıl bir 1 Mayıs hazırlığı yürütüleceği” konusu üzerine toplantılar alması, sağlıklı bir sürecin ilk adımı olmuştur. Afiş, bildiri, yazılama vs. materyallerin yaygın kullanımı, ayrıca faaliyetin stantlar açılarak, ev ziyaretleri düzenlenerek gerçekleştirilmesinin yanında çalışmaların planlanmasının düzenli hale getirilmesi; atılan ilk adımı sağlamlaştırmış, alanlarda ciddi bir hareketlilik sağlamıştır.

İstanbul’un emekçi semtlerinde; 1 Mayıs, Dudullu, Sarıgazi, Yenidoğan, Gülsuyu, Kartal, Altınşehir, Okmeydanı, Örnektepe, Gazi, Avcılar, Kıraç, Esenyurt, Soğanlı, İkitelli vd. afişlerle donatılmış; tüm çevremiz ziyaret edilmiş ve bildiri dağıtımları gerçekleştirilmiştir.

Bu semtlerde çalışma yürütülürken, yerelin konularının öne çıkarılması için yeni materyallerin oluşturulması buradaki önemli olumluluklardan birisi olmuştur.

Uzun zamandır gidilemeyen bazı semtlere (Sarıyer, Bağcılar, Kazım Karabekir gibi) yeniden gidilmiş ve buralarda 1 Mayıs çalışması yürütülmüştür. İstanbul’da 1 Mayıs çalışmaları, genel olarak çalışma tarzımızdaki eksikliklerimize kitle çalışmaları yürüterek bir kez daha darbe vurduğumuz bir alan olmuştur.

Dersim’de merkezi afiş, bildiri vs.’nin yanı sıra bölgenin sorunlarına değinen ayrı bir afiş çıkarılması gibi özgün çalışmaların varlığı buradaki çalışmanın en olumlu yönünü oluşturuyor. Devletin özel yöneliminin de etkisiyle sık sık jandarma ve polis baskısıyla engellenmeye çalışılan Dersim’de buna rağmen istikrarlı bir çalışma yürütülmesi, 1 Mayıs hazırlık sürecinin önemli kazanımı olmuştur. Amed’de Kayapınar, Bağlar, Yenişehir gibi alanlardaki çalışmalar da Kürt emekçileri yönelik çalışmalarımız açısından önemlidir.

Ankara, İzmir ve Mersin’de yürütülen 1 Mayıs çalışmalarının emekçi semtlerde yoğunlaşması ve 1 Mayıs çalışmalarının yeni semtlerde de gerçekleştirilmesi, buradaki çalışmalarımız açısından önemli adımlar olmaktadır. Örneğin Ankara’da bazı semtlerin “Partizanla” anılması, istikrarlı ve ciddi bir çalışmanın ürünüdür. İzmir’in Mehtap Mahallesi’nde yapılan çalışmalarda olduğu gibi iletişimimizin koptuğu birçok okurumuzla yeniden bir araya gelme aracı olmuştur bizler açısından. Bu 1 Mayıs, özellikle bu konuda önemli bir araç olmuştur.

 

“Tutsak Öğrencilere Özgürlük” ve 1 Mayıs

1 Mayıs çalışmalarımıza genel olarak baktığımızda yaşanan canlılıkta Yeni Demokrat Gençlik tarafından başlatılan “Tutsak Öğrencilere Özgürlük” şiarlı kampanyanın katkısı olduğunu görebiliriz. Bunun en somut örneklerini Çanakkale, Eskişehir, İzmir Menemen, İstanbul Sarıgazi-Gazi gibi bölgelerde görebiliriz. Kampanyanın gençliği harekete geçirmesi ve bu gündemin 1Mayıs çalışmaları ile birleştirilmesinin; 1 Mayıs çalışmalarındaki hareketliliğimizin nedenleri arasında altının çizilmesi gereken noktalardan biri olduğu açıktır.

Keza Mersin, Ankara, İzmir, Dersim, Amed vd. bölgelerde 1 Mayıs çalışmalarında yaşanan canlılıkta tüm bunların izini görmek mümkün.

Sonuç olarak, 40 yılını kutladığımız mücadele geleneğimiz açısından, 2012 yılının mihenk taşlarından biridir 1 Mayıs. Ve elbette ki bizim açımızdan 1 Mayıs, 1 Mayıs’ta miting alanına sıkıştırabilecek bir gün değildir. Öncesi ve sonrasında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, mücadele geleneğimizde taşıdığımız sancağı daha yükseklere çıkarmanın göstergesi olacaktır. Hatta bu 1 Mayıs hazırlık sürecinde yaşanan canlılık bunun göstergesi olmuştur!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu