Güncel

Partizan Dergisine 6 Ay Sonra Toplatma

İstanbul: Teorik yayın organımız Partizan Dergisi’nin Aralık 2012 tarihli Kentsel Dönüşüm başlığıyla dosya şeklinde yayımlanan sayısı hakkında dağıtım ve satış yasağı verildi.

6 ay önce çıkmış olan yayınımız hakkındaki karar ise 30 Mayıs 2013 günü polis tarafından elimize ulaştırıldı. Alınan karara göre söz konusu yayın hakkında dağıtımın engellenmesi kararı verilmiş.Bilindiği üzere Aralık 2012 tarihli 79. sayımız Kentsel Dönüşüm’ün Marksist bir analizini yapmış ve bu bağlamda yaşanan göçlerden asimilasyon politikalarına kadar bilimsel bir hat üzerine Kentsel dönüşümün ekonomik siyasal, hukuki yanını okuyucularına sunmuştur.

Bu sunuş bile mahkeme tarafından şu şekilde yorumlanmıştır.” Bahse konu olan dergide gecekonduların yıkılmasından dolayı eleman temini noktasında sıkıntı yaşandığı ve dergide TKP/ML Konferans terör örgütünün propagandasının yapıldığı...”

Mevcut karar dosyasında birçok devrimci yayın hakkında verilmiş çeşitli cezalarda bulunuyor. İşgüzar mahkeme, her yayın organı için ayrı ayrı karar yazmak yerine değişik yayınlara verdiği tüm kararları tek bir dosyada toplamış. Mahkemenin yıllar önce verdiği cezalarında aynı dosyada yer alması ülkemizde hukukun bizzat mahkemeler tarafından nasıl algılandığınıda gösteriyor. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu