Güncel

Yeşilkent’te 2 Temmuz Etkinliği(Yenilendi Video-haber)

İstanbul: 19 yıldır Sivas’ta yüreklerimiz yanıyor. Devletin katliamına her gün yenilerinin eklendiği şu günlerde Sivas katliamının üzerinden 19 yıl geçti. Yeşilkent  Cemevi önünde bir araya gelen Partizan burada bir anma etkinliği gerçekleştirdi. “2 Temmuz’u unutmadık unutturmayacağız, Zamanaşımını tanımıyoruz hesap soracağız” yazılı pankart açan Partizan kitlesi Yeşilkent Cem evi önünden Yeşilkent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında sık sık  “Dün Maraş bugün Sivas çözüm faşizme karşı savaşta”, “Sivasın katili patron ağa devleti”, “Türküler yenilmez Pirsultanlar ölmez”, “Katil devlet hesap verecek” şeklinde sloganlar atarken çevredeki halk alkışlarla destek verdi. Yeşilkent Meydanı’na gelen kitle, burada sesli ajitasyonlarla devletin asimilasyoncu, kirli ve katliamcı yüzünü teşhir etti

Yürüyüşten sonra Cemevi önünde toplanan kitle bir anma düzenledi.

Yıl 1993

Yangın yeridir şimdi Sivas

33 can gözleri üzerimizdedir şimdi

Umutları yanı başımızda

33 aydın yürek

Sözleriyle başlayan açılış konuşması, hiçbir katliamın unutturulmayacağı ve hesabını Denizler, Mahirler ve ser verip sır vermeyen Kaypakkaya’larla sorulacağı vurgulandı. Ardından Sivas’ta yanan yüreklerin çığlığını, öfkesini ve umudunu ezgiye döken eserler seslendirildi. Ağıtlar ve türküler  kitlenin eşlik etmesiyle hep bir ağızdan söylendi.

Etkinliğe Partizan adına yapılan konuşmayla devam edildi. Yapılan açıklamada TC devletinin yıllardır Alevilere uyguladığı ayrımcı, asimilasyoncu ve katliamcı politikalarına yer verilerek Sivas katliamının sanıklarının korunduğuna dikkat çekildi. Devletin, katliamcı politikalarına karşı tek çözüm yolunun örgütlü mücadeleyi yükseltmek olduğu belirtildi. Daha sonra Pınar Aydınlar sahne aldı ve kitleyle birlikte coşkulu ezgiler seslendirdi.

Pınar Aydınlar, yaptığı konuşmalarda tüm sorunlara göğüs germenin örgütlenmekten geçtiğini vurgulayarak “saldırılara karşı tek yürek olmalı ve sesimizi daha gür çıkarmalıyız” dedi.

22.30’a kadar süren etkinlik Partizan saflarına yapılan çağrılarla sonlandırıldı.

Etkinliğe mahalle halkının da yoğun ilgisi dikkatlerden kaçmadı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu