Manşet

Partizan: Her Yer Direniş Her Yer Taksim

*Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmak istenmesi üzerine beşinci günü bulan çatışmalarla ilgili Partizan tarafından yapılan açıklamayı güncelliğinden dolayı yayınlıyoruz.

 

Her Yer Direniş Her Yer Taksim

AKP hükümetinin baskı, şiddet ve “zor”la işçi sınıfı ve emekçileri sindirme/teslim alma politikası Taksimden Ankara’ya, İzmir’den Konya’ya ve Dersim’e yayılan şanlı bir direnişle yanıtlandı.

Taksim Gezi Parkı’nın yerine “Kentsel Dönüşüm Projesi” çerçevesinde Topçu Kışlası ve AVM yapılmasına tepki gösteren çevrecilere, yaşam alanlarına sahip çıkan bölge halkına; azgınca saldıran, Hitleri aratmayan bir nefretle gördüğü her canlıya gaz sıkanlar, karşılarında halkın direnişini buldu.

Toplumun hemen her kesimine hakaret eden, kendini cihanın padişahı zanneden Erdoğan’ın dışlayışıcı, ötekileştirici, faşist zihniyetini saklama gereği dahi duymayan düşmanca üslubu ve politikaları her kesimin öfkesini üzerine çekti.

Erdoğan ve AKP, sömürü ve zulüm politikalarına eşlik eden nefret söylemiyle açık ki tüm toplumsal muhalefeti tek bir duygu etrafında “birleştirmeyi” başardı.

Taksim Gezi Parkı’nın, bölge halkının iradesini yok sayan bir biçimde bizzat Erdoğan’ın ağzından yapılan açıklamalarla ranta açılmasına tepki gösterenler aynı zamanda birikmiş toplumsal öfkeyi tetikledi.

Direniş, kitleselleşerek büyüdü, 5. günde, ülkenin dört bir yanına yayıldı. TC faşizminin zulmüne, baskılarına “artık yeter” diyen emekçiler yığınlar halinde sokağa döküldü. Polis vahşetine ve terörüne karşın geri çekilmeyen, zulme ve baskılara karşı öfkesini haykıran onbinler onurlu, büyük bir direniş gerçeği yarattı.

Yığınlar, tüm gün ve gece boyunca bitmez tükenmez bir enerjiyle, binleri bulan yaralıya rağmen geri adım atmadan; faşist baskı ve teröre karşı şanlı bir direniş sergiledi. Geleceği için çarpışanların başeğmez tutumuyla Taksim ve çevresine buradan tüm coğrafyamıza yayılan isyan ateşini büyütme zamanıdır!

Türk hakim sınıflarının ülkemizi Ortadoğu’da savaşa sürükleyen, yüzlerce canımıza mal olan politikalarına, sömürüyü katmerleştiren, esnek ve güvencesiz yaşam dayatmalarına, “Kentsel Dönüşüm Projesi” adı altında kentlerin ücra yerlerine sürgüne edilme hesaplarına karşı şimdi eylem zamanıdır!

Özgür ve yaşanır bir gelecek; HES’lere, yaşam alanlarının yok edilmesine hayır diyenlerin; derelerine, vadilerine, ormanlarına sahip çıkanların olacaktır.

Taksim Gezi Parkı, bir süredir bir yeşil alandan çok daha fazlası olmuştur! Mücadele artık topluma diz çöktürmek isteyenlerle, geleceğine sahip çıkanlar arasındaki bir irade savaşıdır!

Kavga; İş ve ekmek mücadelesi veren işçiler, emekçiler; doğasına sahip çıkan köylüler, çevreciler, özgür bir gelecek isteyen halk gençliği ile karanlığın bekçileri arasındadır.

5 gündür faşist terör ve vahşet karşısında büyüttüğümüz direniş gelecek umutlarımızı arttırmaktadır.

Artık her sokak, her cadde, faşist TC devletinin zulmüne yükselen isyan sloganlarıyla inleyecek, faşistler kaçacak yer bulamayacaktır!

Türk, Kürt çeşitli milliyet ve inançlardan emekçi halkımızı geleceğini kurmak için direnişi büyütmeye çağırıyoruz!

Faşist zulme boyun eğmeyeceğiz, doğamıza/yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız!

Her Yer Direniş Her Yer Taksim

PARTİZAN

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu