GüncelMakaleler

PARTİZAN: Kapatmalar ve saldırılar nafiledir, son sözü direnenler söyler!

HDP'nin kapatılması talebiyle açılan davaya tepki gösteren Partizan, "Sokağın, halkın, direnenlerin iradesi kayyumlarla, kapatmalarla engellenememiş ve engellenemeyecektir." dedi

“Faşizm, bu coğrafyada kurumsallaştığı günden itibaren başlatmış olduğu Kürt düşmanlığı politikalarına ve onun uygulamalarına bir yenisini daha eklemek için harekete geçti.

Ülke yönetim koltuğunda olanların İnsan Hakları Eylem Planı’ndan ve demokrasiden ne anladığını, faşizmin bugünkü gerçekleştirmiş olduğu saldırı herkesin gözünün önüne sermiştir. Onların insan haklarında, Kürtler hiçbir zaman olmamıştır ve olmayacaktır. En iyi Kürdü ölü, katledilen çocuklarını bile ‘terörist’ olarak görenler, onun demokratik örgütlü gücüne de şüphesiz böyle saldıracaktır. Bu bağlamda, HDP’ye dönük bu kapatma saldırısı direnenlerin cephesinden yalnızca ‘sıradan’ bir meseledir.” sözlerine yer verilen açıklamada, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin dürşürülmesi ve 687 kişiye siyaset yasağı istenmesinin iktidarın gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğine dikkat çekildi.

“Şüphesiz ki bu saldırıları ve saldırının sahiplerini hep birlikte tarihin çöplüğüne atacağız”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, hemen ardından HDP’nin kapatılması talebiyle harekete geçilmesi, 687 kişiye siyaset yasağının getirilmek istenmesi, kayyumlar saldırısının daha ileriye taşınmış halidir. Bu saldırı, ülkeyi demokrasi varmış gibi değerlendiren siyasi iktidarın tutumlarının ne kadar pespaye ve ülkedeki demokrasi, adalet ve yargı gerçekliğinin hangi boyutlarda anlamsızlaştığının yeni bir göstergesidir.

HDP; salt bir Parti’den, onun vekilleri ise oturduğu sandalye sayılarından ibaret değildir; bunun çok ötesinde onlarca yıldır baskıya uğramış Kürt ulusunun, yoksulların, ötekileştirilenlerin sesi ve iradesidir! Bu irade, yakın tarihin de gösterdiği gibi, her kapatmada o saldırıdan daha da güçlenerek çıkmıştır. Bu irade, faşizmin saldırılarıyla teslim alınabilecek, kapatmalarıyla kırılabilecek bir irade değildir! Çünkü, bu topraklarda devrim ve demokrasi mücadelesini büyüten her özne, gücünü kurum ve isimlerden değil halktan ve haklılıktan almaktadır.

Bu saldırı konseptine karşı dost da düşmanda bilmelidir ki, bu ülkede devrimci-demokratik mücadele geleneğinin geçmişi bir, geleceği ise birleşen emek ve elleriyle inşa edilecektir. Bu anlamıyla HDP’ye dönük saldırılar tüm demokrasi güçlerine dönük gerçekleşmiş ve ortak bir karşı koyuş ile püskürtülecektir.

Devrim ve demokrasi mücadelesi yürütenleri, kendileri gibi oturdukları koltuklardan ibaret sananlar gerçekliğin böyle olmadığını tarihle öğreneceklerdir. Sokağın, halkın, direnenlerin iradesi kayyumlarla, kapatmalarla engellenememiş ve engellenemeyecektir.

HDP’ye ve Kürt halkına dönük bu faşist saldırıyı kendimize dönük olarak yapılmış görüyoruz. Şüphesiz ki bu saldırıları ve saldırının sahiplerini hep birlikte birleşik direnişimizle, faşizme karşı omuz omuza bir mücadele ile tarihin çöplüğüne atacağız.

Kapatmalar ve saldırılar nafiledir, son sözü direnenler söyler!

HDP yalnız değildir!

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu