Güncel

Partizan: Newroz Düşmanlığı Bir Can Aldı; Katil Devlet Hesap Verecek!

 

Devletin, tüm yasaklama kararlarına rağmen bugün alanları dolduran yüz binler baharı direnişle selamladı.

Demirci Kawa’dan alınan miras, bugün Amed başta olmak üzere İstanbul’un bütün mahallerinde dosta düşmana gösterildi.

Devletin Kürt ulusal sorunundaki imha ve inkâr siyasetinin, somuttaki karşılığı olarak KCK operasyonları kapsamında binlerce insan tutuklandı. Devletin bütün amacı Kürt halkının umudunu kırmak, geleceğini karartmak, Kürt halkını yok sayarak dikensiz bir gül bahçesi yaratmaktı. Bunun için bütün kış ayları boyunca Kürt halkına yönelik dur durak bilmeden saldırdı. Aydınlardan, avukatlara, sendikacılardan, belediye başkanlarına tutuklamalar son sürat yürütülmüş, ülke hukuksuzluk batağına her gün biraz daha saplanmıştır.

Devletin bütün korkusu, Kürt halkının “Direniş Bayramı” olan Newroz’da Kürt halkının sesini yükseltmesi, önümüzdeki döneme umutlarının büyüyerek taşınmasıdır. Bunun için 2012 Newroz’u büyük bir önem kazanmıştı. Devlet cephesinden ne olursa olsun Newroz kutlamalarının engellenmesi büyük bir önem taşıyordu. Bunun için de Newroz’un 18’inde yapılmasını bahane ederek Kürt Hareketi’nin iradesini boşa düşürmeyi amaçladı. Devletin bütün hedefi bu iradenin ortadan kaldırılması, Kürt halkının Newroz’u kitlesel sahiplenmesinin engellenmesiydi.

Devletin bu adımına karşılık Kürt halkı sokakları mesken eyledi. Amed’de polisin bütün barikatları teker teker bertaraf edilerek yüz binlerce insan Newroz alanına akın etti. Halkın gücü karşısında egemenlerin çaresizliğini hep birlikte gördük. Hiçbir barikat Kürt halkının direnişi karşısında duramadı.

İstanbul’da da devletin tüm engellerine karşılık halk sokaklara akın etti. Bugün İstanbul’un bütün emekçi mahalleleri kavga yeriydi. Devletin yaptırımlarının, inkar ve zulüm politikasının kabul edilmeyeceği bir kez daha gösterildi. Newroz kutlamaları, direnişle birleşerek İstanbul’un geneline yayıldı.

İstanbul’da polis kitlenin bir araya gelmesine fırsat vermeden her yerde saldırdı. Her saldırısında da karşısında direnen halkı gördü. Polisin gaz bombasına karşı, yedisinden yetmişine, elleri nasır bağlamış emekçilerden, gelecek umudu büyük gençliğe kadar herkes taşlarıyla, sloganlarıyla bu direnişin bir parçası oldu.

Bugün İstanbul’un meydanlarında, caddelerinde ve sokaklarında devlet terörüne bir kez daha şahit olduk. Devletin vahşeti, saldırıları sonucunda BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin kafasına sıkılan gaz bombasıyla ağır yaralanmış kaldırıldığı Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde şehitler kervanına katılmıştır. Devlet bir kez daha Kürt halkının kanını akıttı. Öfkemiz ve kinimiz şimdi daha büyüktür. Kürt halkını vurarak, kırarak bitiremezsiniz.

And olsun ki devlet döktüğü kanda boğulacak, hesap sorulacaktır!

PARTİZAN

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu