GüncelManşet

Partizan ve DDSB’den direnişteki işçilere ziyaret

İstanbul: Avcılar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı temizlik işçileri, Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube’ye üye oldukları için işten atıldı. İşten atılan işçilerin direnişlerinin 33’üncü gününde Partizan ve Devrimci Demokratik Sendikal Birlik(DDSB) işçileri ziyaret etti.

İstanbul Avcılar Marmara Caddesi’nin girişinden itibaren ajitasyonlar çekilerek işçilerin olduğu alana geçen Partizan ve DDSB “Taşeron işçisi köle değildir. Sendikal hakkımız engellenemez” yazılı pankartın ardından direniş sloganlarını haykırdı. Ayrıca yürüyüş boyunca “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Belediye işçisi yalnız değildir” sloganları atılarak işçilerin direnişi yanı sıra Gezi İsyanı’na atıfta bulunuldu.

 

İkiyüzlü Avcılar Belediyesi

İşçilerin direnişinin bulunduğu alana gelen Partizan ve DDSB’yi Belediye İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir ve direnişte olan işçiler karşıladı. Partizan ve DDSB’nin gerçekleştirdiği ziyaretin kendilerine güç kattığını belirten Şube Başkanı Erol Özdemir, 50 gün önce işten atılan işçilerin örgütlenme sürecini açıklayarak Belediye’nin ikiyüzlü tutumundan bahsetti.  İşçilere yönelik baskıların, işten atılmalarına rağmen devam ettiğini aktaran Özdemir, “CHP’li Avcılar Belediyesi’nin gazetelere ve televizyonlara verdiği röportajlarla kamuoyu nezdinde kendilerini haklı göstermeye çalıyorlar” diye kaydetti.

 

Kiralık işçilik, sosyal demokratlık tanımıyor

İşçilere dönük saldırılara da değinen Özdemir, kiralık işçi bürolarıyla birlikte işçilere yönelik sömürünün katmerleşerek devam ettiğini ve bu saldırılara karşılık emek mücadelesinin tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğu vurguladı. Ayrıca kendisine sosyal demokrat diyen bir belediyenin de mevcut iktidarın ceberutluğundan şikâyetçi olmasına rağmen iş pratiğe gelince farklarının olmadığını belirten Özdemir, Avcılar Belediyesi Başkanı Handan Toprak’ın “İncinsen de incitme” geleneğinden gelen biri olduğunu ve işçilere dönük kinini anlayamadığını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

 

Kazanımlar direnerek gerçekleşti

IMG 0103İşçilerin direnerek kazandıkları kazanımların artık anayasal mevzuata dönüştüğünü belirterek konuşmasına başlayan DDSB temsilcisi, “Sendikal hakların, insanca yaşam koşulları, insanca yaşanabilecek ücret koşulları iyileştirilmesi örgütlü çalıştırılması ve örgütlü çalışma ve örgütlü iş barışını talep ettikleri için kendi talepleri için sokağa çıkan, yalana iftiraya boyun eğmeyerek onurlu bir yolu seçen tüm taşeron belediye işçisi önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

 

Saldırılara karşı örgütlü mücadeleye devam

İşçilerin direnişinin ne bir ilk olduğunu ve son olduğunu belirten DDSB temsilcisi, “tarihin işçi sınıfının baskıya sömürüye hak gasplarına rağmen direnerek aldığı haklarını, direnerek koruyacaklardır” dedi. DDSB temsilcisinin yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verildi:  “Biz kimseden hakkımız olmayan beş kuruşu talep etmiyoruz. Bizde biliyoruz ki insanca yaşanabilecek ücret ve örgütlü iş barışını sağlayan sendikalı çalışma hakkı istiyoruz. Bunlar aslında burada direnişte olan arkadaşlarımız için çok lüks gibi görünebilir ama en insani en vicdani taleplerdir.

Bugün bu saldırıların çok yabancısı değiliz. Daha dün Soma’da kaybettiğimiz 301 işçimizden tanıyoruz. Her gün her saat başı inşaat sektöründe iş cinayetlerine kurban giden arkadaşlarımızdan tanıyoruz. Daha dün sokakta çocukları taciz eden anlayışlara sessiz kalan bunları onaylayan iktidardan, bakanlardan tanıyoruz. Biz bu saldırılara aslında yabancı değiliz. Bunların karşısında sessiz durmayacağımızı örgütlü mücadelemizi sonuna kadar taşıyacağımızı bir kez daha yenilemek istiyoruz.”

 

“Mücadelenin yürütücüsü, yaşatıcısı ve büyütücüsüyüz”

Ayrıca DDSB temsilcisi konuşmasının devamında direnişe geçen işçilerin başarının %50’sini gerçekleştirdiğini ve direnişi seçmekle “hem sendika haklarına hem de haklarına sahip çıkmaları aslında bizim açımızdan direnişin mücadelenin kazanıldığı anlamına gelmelidir. Bizler de Devrimci Demokratik Sendikal Birlik olarak ta bu mücadelenin destekçisi değil bizzat yürütücüsü, yaşatıcısı ve büyütücüsüyüz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu