Manşet

PARTİZAN: İşçilerin kanıyla diktiğiniz gökdelenler başınıza yıkılacaktır!

11 Mart akşamı İstanbul’un Esenyurt İlçesi’ne bağlı Güzelyurt Mahallesi 6. Cadde üzerinde yer alan 220 milyon Euro‘luk Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatında işçilerin kullandığı 3 çadırda çıkan yangında 11 işçi yaşamını yitirdi. Sömürü düzeninin insan hayatını kâr uğruna nasıl da hiçe saydığının bir göstergesi oldu bu cinayet.

Tam 11 işçi… Kimi Karadeniz’in baş belası işsizlikten bezip gelmişti, kimi Wan’da yaşanan depremin ardından ailesi için 3-5 kuruş kazanabilmek uğruna… Barınmaları için ellerine verilen naylon çadırlarda, kış ortasında ısınmaya çalışıyorlardı.

Çalıştıkları şirketin açgözlülüğü, işçilere bir konteynırı bile çok görmüştü. İşçiler alev topuna dönen naylon çadırlarda öldüler. Öldürüldüler.

Partizan, Esenyurt’ta yaşanan işçi cinayeti ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni aşağıdadır:

 

İŞÇİLERİN KANIYLA DİKTİĞİNİZ GÖKDELENLER BAŞINIZA YIKILACAKTIR!

“İş kazası” denilerek meşrulaştırılmaya ve masumlaştırılmaya çalışılan işçi cinayetlerinde; işçiler; artık teker teker değil, onar onar katlediliyorlar. Emperyalist-kapitalist sistemin krizini fırsata çevirmek için adeta yarışa giren patronların kâr hırsı, her gün işçilerin hayatına mal oluyor.

Daha geçtiğimiz günlerde Adana Kozan’da baraj inşaatında yaşanan patlamada 10 işçi yaşamını yitirmişti. Ve hala o işçilerden 6’sının cenazesine dahi ulaşılmadı.

Kozan cinayeti tüm yakıcılığıyla gündemdeyken bu kez de 11 Mart gecesi İstanbul’un Esenyurt İlçesi’ne bağlı Güzelyurt Mahallesi 6. Cadde üzerinde yer alan 220 milyon Euro‘luk Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatında işçilerin kullandığı 3 çadırda çıkan yangında 11 işçi yaşamını yitirdi.

“Taşeron cenneti” ilan edilen Türkiye’de, güvencesiz ve esnek çalıştırmanın geldiği nokta, bir kez daha 11 işçinin yanan bedeninde somutlandı.

11 işçinin ölümü “kaza” değil, açık bir cinayettir. Davutpaşa’da, OSTİM’de, Adana’da, Zonguldak’ta, Maraş’ta olduğu gibi… Bu bir cinayettir!

Çünkü 11 işçi; ahtapot gibi tüm çevremizi saran taşeronlaşmanın açgözlü bir temsilcisi olan Kaldem Yapı İnşaat’ın işçinin güvenlikli ve güvenceli çalışma hakkını gasp etmesi ve işçileri çadırlarda ölüme terk etmesi sonucu yaşamını yitirmiştir.

Çünkü 11 işçi; sadece SGK kapsamına göre işçi cinayetlerinin % 34’ünün yaşandığı inşaat sektöründe işçilerin alın teri ve kanıyla beslenen “usta” Kayı İnşaat’ın daha fazla kâr elde etmek uğruna işçiyi güvencesizliğe itmesi ve insan hayatını hiçe sayması yüzünden yaşamını yitirmiştir.

Çünkü 11 işçi; katledildikleri inşaatın sahibi olan ve söz konusu Marmara Park AVM’ye 220 Milyon Euro harcayan Alman şirket Ece Türkiye’nin işçi güvenliğini yok sayması yüzünden yaşamını yitirmiştir.

Çünkü 11 işçi; işçilerin barınma, beslenme, güvenlikli ve güvenceli iş taleplerini ve haklarını kâr uğruna yok sayan patronların kurbanı olmuştur.

Çünkü 11 işçi; işçi ve emekçileri yoksulluğa mahkum ederek, krizin teğet geçmediği ve işsizliğin kol gezdiği yerlerden, günlük 40-50 TL kazanabilmek uğruna İstanbul’a gelmesine neden olan sömürü düzeni yüzünden yaşamını yitirmiştir.

Bu yüzden bu bir kaza değil, cinayettir.

Bu cinayetten başta taşeron şirket Kaldem Yapı İnşaat, Kayı İnşaat, Ece Türkiye şirketi, “İşçilerin vadesi dolmuş” diyen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Çalışma ve “Sosyal Güvenlik” Bakanlığı olmak üzere AKP hükümeti ve AKP hükümetinin hizmetkarı olduğu sömürü düzeni sorumludur.

Tüm sorumlular elbet halka hesap verecektir! Ve bu hesap verme kolay olmayacak; işçilerin kanını dökerek diktiğiniz, gökdelenler, AVM’ler; gün gelecek başınıza yıkılacaktır.

 

PARTİZAN

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu