GüncelManşet

PARTİZAN| “Efrîn’in Direnişi Newroz’un İsyan Türküsü Olsun!”

Efrin’in işgal girişimine ve Newroz’a ilişkin bir açıklama yayımlayan Partizan, “Efrîn’in, Ortadoğu halklarına, ne olursa olsun kendi kaderine ve geleceğine sahip çıkma ve mücadele etme çağrısıdır! Efrîn’in, sınırları aşan direnişi Ortadoğu halklarının dilinde Newroz’un isyan türküsü olacaktır” dedi.

H. Merkezi: Partizan tarafından Efrîn’in işgal girişimine ve Newroz’a ilişkin bir açıklama yayımlandı. Yayımlanan açıklamada, “Efrîn’in, sınırları aşan direnişi Ortadoğu halklarının dilinde Newroz’un isyan türküsü olacaktır! Bu türküyü hep bir ağızdan söylemek için Newroz’da, alanlarda buluşalım!” denildi.

Partizan tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Zalim Dehak’ın zulmüne karşı Demirci Kawa’nın isyan ateşini yaktığı gün olan Newroz, bu yıl Efrîn Direnişi’nin çağrısıyla harlanıyor” denildi.

Emperyalistlerce kan gölüne çevrilen Ortadoğu’da, demokratik-eşitlikçi, kadın özgürlükçü bir temelde alternatif bir yaşam ile yaratılan değerlere ve Kürtlerin kazanımlarına saldıran faşist diktatörlüğe karşı direnişin kesintisiz bir şekilde sürdüğünü ifade eden Partizan, “Hesaplaşma bugün iki ay boyunca tüm teknik ve sayısal üstünlüğe karşın direnişler tarihine not düşülen Efrîn’de yaşanıyor. Efrîn, çeşitli milliyetlerden halkların yok edilmek istenilen, alternatif yaşamının var olma mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

Rojava’da büyük bedeller ödenerek elde edilen kazanımların dört parça Kürdistan’a ilham olduğunu belirten Partizan, “Günümüz Dehak’ı TC devleti ve bugün onun kaptan köşkünde oturan AKP iktidarı ve onun lideri Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan, selefi-cihatçı katil sürüleriyle birlikte, Kürt düşmanlığında yeni evreye geçmiştir. Emperyalistlerle ortak bir şekilde, elde edilen kazanımları tasfiye etmeye koyulan faşist TC devletinin Efrîn’e saldırısı da tamda bu temeldedir” dedi.

 

Demirci Kawa’nın Korkutan Heykeli…

Partizan açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Kürdü yok sayarak, inkâr ve imha ederek bunun yetmediği yerde asimilasyona tabi tutarak ve de şiddeti her daim uygulayagelen TC devletine karşı direnişi rehber edinen Kürt halkı, dört parça Kürdistan’da Efrîn Direnişi’ni yeni günün muştusu olarak görmektedir.

İçerde yaşadığı derin sıkışmışlığı aşmak, üstesinden gelemediği ve giderek biriken toplumsal çelişkilerin üstünü örtmek ve iktidarını tesis etmek adına Türk devleti Rojavaya yönelmiştir. AKP iktidarı, içinde bulunduğu derin buhranı, Kürt düşmanlığıyla beslediği miliyetçi-ırkçı bir kampanya ve savaşla ötelemeyi hesaplamaktadır. Kurduğu “Cumhur İttifakı”nın temel mottosu, Kürt düşmanlığı, fanatik Türk milliyetçiliği ve dizginsiz bir devlet terörüdür. Kürtlerin her türlü hak mücadelesinin nerede olursa olsun Türk devleti için kâbus olma gerçekliği, Efrîn işgal harekâtıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Değişik renk ve isimden bilumum düzen partisi, söz konusu Kürtlerin kazanımları olduğunda TC devletinin kırmızı çizgisinde hem de ışık hızıyla buluşmuştur.”

Türk hâkim sınıflarının, bir kez daha Kürt düşmanlığını topluma zerk ederek, geniş emekçi yığınların, sömürüye, zulme karşı direnişinin önüne yüksek duvarlar örmeye çalışmakta olduğunu hatırlatan Partizan, değişik ulus ve milliyetlerden halkların arasına kalın çitler çekmeye çalışmakta olduğunu dile getirdi.

En büyük korkularının, yürüttükleri mücadele ile devletin kimyasını bozan Kürt halkının özgürlük kavgasının, değişik ulus ve milliyetlerden emekçilerle buluşması olduğunu kaydeden Partizan, “Bunun olmaması için ne gerekiyorsa yapılmaktadır!” dedi.

Partizan, “Efrîn işgal harekâtı tamda OHAL ve KHK’larla her türlü direniş dinamiğinin zapturapt altına alınmaya çalışıldığı buna rağmen isyan kıvılcımlarının bir türlü söndürülemediği bir siyasal atmosferde başlatılmıştır. Efrîn’e sefere çıkanlar esasta içerde dikensiz bir gül bahçesi yaratmayı hesaplamıştır” dedi.

Efrîn operasyonunun, TC devletinin katliamcı, yağmacı insanlık düşmanı yüzünü bir kez daha göstermiş olduğunu ifade eden Partizan, TC devleti ve çetelerinin, Efrîn’e yönelik başlattıkları saldırılarla, tarihi mekânları talan ederek, bin yıllara tanıklık eden bir mirası yok etmeye giriştiğini ve yaşam alanlarını tahrip ederek, Efrîn halkını katlettiğini belirtti. Efrîn’in kent merkezine girilmesiyle, Newroz Meydanı’nda bulunan Demirci Kawa’nın heykeline saldırı yaşandığını anımsatan Partizan, Newroz’un yıldönümünde Kürdün direniş tarihine olan dayanılmaz korkudan kaynaklı olduğunu belirtti. 

    

Direniş Türküsünü Hep Ağızdan Söylemek İçin Alanlara!

Partizan son olarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ”AKP, iktidara geldiği günden bugüne, işçi ve emekçilerin kazanımlarına dönük saldırıları artırarak, kadınlara ait alanları daraltarak, doğal yaşam alanlarını tahrip ederek, kendinden öncekilere rahmet okutmaktadır.

AKP iktidarı, zemberiğinden boşanmış bir hukuksuzluk ve keyfilikle, emekçi yığınların her türlü kazanımlarına dizginsiz bir şekilde saldırmış, gelinen aşamada, OHAL ve KHK’larla da bu serüveninin zirvesine ulaşmıştır. OHAL’ine, devletin tüm olanaklarına sahip olmasına, emir eri medyasına rağmen AKP/Saray büyük bir korku içindedir. Zira daha birkaç yıl önce, Gezi İsyanında yığınlar “büyük” ve “güçlü” iktidarlarını sarsmış,7 Haziran’la Kürtler, devrimci, ilerici güçlerin toplumsal ittifakı sarsılan iktidarı çatlatmıştı. Referandumda ise “HAYIR”ın yarattığı korku yüzlerinden okunuyordu. Bu dönüm noktalarında devrimciler, demokratlar, işçiler ve emekçiler, Kürtler, Aleviler, kadınlar, LGBTİ’lerle, tüm halkımız boyun eğmeyeceğini haykırmıştır.

Toplumun devrimci-demokratik gelişiminin temel dinamiği olan güçlerin başarılarına yönelik tarihsel bellekleri diri ve canlı olduğu için bu kadar korkmakta ve saldırmaktadırlar.

Efrîn bugün ezenler ile ezilenler, Türk hâkim sınıfları ile direniş dinamikleri arasındaki mücadelenin ön mevzisi durumundadır. Onun içindir ki, AKP-MHP faşist ittifakının bugün Efrîn’de gerçekleştirmek istediklerine ses çıkartmak, dayanışma ruhunun özüne uygun hareket etmek vazgeçilmezdir.

Faşist TC devletinin, emperyalistlerin onayıyla, sınırlarının ötesinde bile olsa Kürt halkının elde ettiği kazanımlara yönelik düşmanlığına karşı güçlü bir karşı koyuş faşist diktatörlüğün geniş emekçi yığınlara dönük saldırılarına da dur denilmesi anlamına gelecektir!

TC devleti ve onun güdümünündeki cihatçı-selefi çetelerin “içeriyi” susturmak, gelecek ve kazanma umudunu yok etmek için saldırdığı Efrîn’de büyük bir direniş ve kahramanlık destanı yazılmıştır.

Efrîn, Ortadoğu halklarına, ne olursa olsun kendi kaderine ve geleceğine sahip çıkma ve mücadele etme çağrısıdır!

Efrîn’in, sınırları aşan direnişi Ortadoğu halklarının dilinde Newroz’un isyan türküsü olacaktır!

Bu türküyü hep bir ağızdan söylemek için Newroz’da, alanlarda buluşalım!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu