GüncelManşet

(Video) Rabia’da YPG IŞİD ile çatışıyor

H. Merkezi: Peşmerge, IŞİD’in saldırılarına maruz kalan Rabia bölgesinden “IŞİD ile çatışma gibi bir kararımız yok” diyerek çekildi. Peşmergenin bölgeden çekilmesi ardından YPG kuvvetleri ile IŞİD arasında çatışmalar başladı.

DİHA’nın geçtiği habere göre, KDP peşmergelerinin Şengal’den çıkması ardından başlayan IŞİD işgalinin Rabia bölgesine de sıçradığı bildirildi. Rabia bölgesi çevresinde önceden konumlanan peşmergelerin geri çekildiği ve IŞİD saldırılarının başladığı belirtildi. “IŞİD ile çatışma gibi kararımız yok” diyen peşmergelerin çekilmesi ardından YPG güçleri ile IŞİD üyeleri arasında şiddetli çatışmaların başladığı bildirildi.

Sincar ve çevresinde süren şiddetli çatışmalardan kaçan peşmerge birlikleri PYD’ye sığındı. Suriye’nin kuzeyindeki Haseke kentine götürülen peşmergeler bir süre burada kaldıktan sonra çatışma bölgesine geri döndü.

Kobanê’de IŞİD yenilgi aldı

IŞİD çetelerinin Kobanê’ye dönük saldırılarına karşılık veren YPG güçleri, kantonun doğusunda bulunan Dugirman köyünde çok sayıda IŞİD üyesini öldürdü. YPG, kantona bağlı olan ancak çetelerin konumlandığı Beyadiyê ve Ehmediyê köylerinde çetelere ait bir askeri aracı ele geçirirken, 2 IŞİD üyesi de öldürüldü.
Kobanê direnişi YPG’nin IŞİD çetelerine yönelik operasyonları ile devam ediyor. Dün gece kantonun doğusunda bulunan Dugirman köyüne sızmak isteyen IŞİD çetelerini engelleyen YPG güçleri ile çeteler arasında yoğun çatışmalar yaşandığı bildirildi. YPG’nin müdahalesinde yaşanan çatışmalarda çok sayıda çete üyesi öldürülürken, sayıları netleşmeyen IŞİD üyesinin de yaralandığı belirtildi.

Kantonun batısında yer alan ve IŞİD üyelerinin merkezi konumlanmasının bulunduğu Beyadiyê köyünden saldırı hazırlığı yapan çetelere yönelik YPG güçleri tarafından bir operasyon gerçekleştirildi. YPG’nin gerçekleştirdiği operasyonda ağır darbe alan çetelerin aracı bırakarak kaçtığı kaydedildi. Kantona yönelik top ve havan saldırılarının gerçekleştirildiği bölge olan ve kantonun doğusunda bulunan Ehmediyê köyünü hedef alan YPG güçlerinin buradaki müdahalesinde ise 2 çete üyesinin öldüğü kaydedildi.

YPG direnişi görüntülerde

ANF’nin geçtiği görüntülerde Şengal halkının kamyonlarla Şengal’den kaçtığı görülürken ANF muhabirinin mikrofonuna konuşan halk “Peşmerge bizi bırakıp kaçtı, bizim silahımız yok kentimizi terk etmek zorunda kaldık. Zaho’ya gideceğiz” dedi.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=7ge6Y7JaXG0{/youtube}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu