Güncel

Performans sağlığa zararlıdır

İstanbul: Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi hastanelerde uygulanmaya başlanan performans sistemine karşı herkesi mücadele etmeye çağırdı.

Performans sistemini protesto eden SES üyesi sağlık emekçileri, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinikler önünde bir araya geldi.

“Performans çöpe, emekliliğe yansıyacak sağlık hizmeti tazminatı, ek ödemeler maaşlara yansıtılsın” yazılı pankart açan SES üyeleri, “güvenceli ücret istiyoruz “, “Performansa hayır” yazılı dövizler taşıdı. Poliklinik önünde yapılan basın açıklamasına hastanede bulunan hastalar ve hasta yakınları yoğun ilgi gösterirken SES Aksaray şube adına basın açıklamasını şube Sekreteri Sakine Gücüyeter okudu. Gücüyeter “Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerde uyguladığı performans sisteminin sağlık emekçileri arasında rekabet doğurduğuna” dikkat çekerek “Performans sistemi, çalışanlara angarya iş yükü, hastalara ise ‘paran kadar sağlık hizmeti alabilirsin’ demektir” dedi. “Hastanelerin daha iyi bir sağlık hizmeti vermek yerine daha fazla kar güden bir sisteme ittiğini” söyleyen Gücüyeter, “herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir bir sağlık hizmetinin mümkün olduğunu biliyor, bunun için sağlığa bütçeden daha fazla kaynak aktarılmasını ve sağlıkta dönüşüm programından vazgeçilmesini talep ediyoruz” dedi.

Basın açıklamasının başlamasından kısa bir süre sonra Hastane yönetimi tarafından bitirilmesi yönünde “uyarılan” SES üyeleri eylemde “Doğalgaza değil maaşlara zam”, “Performans sağlığa zararlıdır” ve “Sağlıkta şiddeti durduralım” vb. sloganlar attı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu