Güncel

Pertek’te açlık grevine destek

Hapishanelerde dönüşümsüz süresiz açlık grevi devam ederken tutsakların sağlık durumu giderek kötüleşiyor. Konuya ilişkin devletin manevralı açıklamaları devam ederken bu yaklaşıma tepki geliyor. Bu tepkilerden birisi de Dersim’in Pertek ilçesinde gerçekleşti. 23 Ekim tarihinde BDP, Emek Partisi, PARTİZAN, Pertek Belediyesi ve Halk Cephesi Pertek Belediyesi önünde bir araya gelerek BDP ilçe örgütlüğü önüne yürüyüş gerçekleştirip ilçe örgütü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada 42. gününe giren açlık grevinin ölümü doğuracağı belirtilerek açlık grevinin taleplerinin derhal karşılanması gerektiği belirtildi. Açıklamada ayrıca açlık grevindeki tutsakların talepleri bir kez daha vurgulanarak BDP üyeleri ve Partizancılardan oluşan 7 kişilik bir grup 23 Ekim 12.30 itibari ile 2 günlük açlık grevine girdi.

Biz de Özgür  Gelecek gazetesi olarak açlık grevine giren dostlarımızla eylemin amacı ve talepleri üzerine sohbet ettik.

 – Halkımızın bildiği gibi ülkemizde Kürdistan’da 28 yılı aşkın süredir devam eden bir savaş var. Var olan bu savaşın temel etkenlerini anadilde eğitim ve kürt kimliğinin tanınması oluşturmaktadır. Ancak gelinen noktada 14 yıldır bu hareketin ve bu halkın önder olarak gördüğü Sayın Abdullah Öcalan esir tutulmaktadır. Cezaevlerinde başlatılan süresiz açlık grevleri bugün itibari ile 42. gününe girmekle ölüm orucuna dönüşmüş durumdadır. Bizler de cezaevlerinde yaşanan bu olaylara kesinlikle kayıtsız kalmayacağımızı bir nebze de olsa devrimci tutsakların çığlıklarına bir ses olmak gerektiğini düşünüyoruz. Her vicdanlı insanın yaşanacak bu ölümlerin önüne geçilebilmesi için Kürt halk önderi sayın A. Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması, bir an önce kendisi ile yeniden görüşülmesi, mahkemelerde anadilde savunma hakkının uygulanması ve eğitimde anadilin eğitim dili olarak kullanılmasının önünün açılması gerekir. Bu noktada başbakan ve Adalet Bakanlı’ğına açık çağrımızdır. Muhatap Sayın Öcalandır.

 – Türkiye ve T. Kürdistan’ı cezaevlerinde bulunan bütün özgürlük tutsaklarının başlatmış olduğu SAG’ ni desteklemek ve taleplerini kabul edilmesi için 2 günlük açlık grevine girmiş bulunuyoruz. Eylemimiz kararlılıkla sürecek.

 Amacımız şu anda cezaevlerinde 42 günü bulan açlık grevine destek ve onların taleplerinin yerine getirilmesi doğrultusunda onların sesini dışarıya taşımak amaçlıdır. Bu amaçla 2 günlük açlık grevine girmiş bulunuyoruz. Yaptığımız basın açıklamasında belirttiğimiz talepler doğrultusunda eylemimizi başlatmış bulunuyoruz.

–  Halkların özgürlüğü için cezaevlerindeki direnişe destek olmak ve Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür demek için 2 günlük açlık grevine başlamış bulunuyoruz. Taleplerimiz ise devrimci tutsakların serbest bırakılması ve kalıcı bir barışın oluşturulmasıdır.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu