Güncel

Pınar Sağ; Halkın sanatçısı halkın savaşçısıdır

 

35 Kürt köylüsünün katledildiği Roboski’de klip çekimi yapan Pınar Sağ ve Mezopotamya Kültür Merkezi Sinema Birimi bölge Jandarma Komutanlığı tarafından tehdit edildi.

35 köylünün katledildiği Roboski’de Pınar Sağ “Mavi Bir Düş” isimli albümündeki “Iraksamalar” adlı ezgisine klip çekti. 13-16 Mart tarihlerinde yapılan klip çekimine köylülerde büyük ilgi gösterdi. Bu ilgiden rahatsızlık duyan jandarma çekim ekibine tehditlerde bulundu.

19 Mart günü Pınar Sağ ve Mezopotamya Sinema Birimi konuya ilişkin İHD İstanbul Şubesinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.


Sanatçı Halkının savaşçısıdır!

Tüm baskı ve saldırılara inat tüm basın emekçilerinin Newroz’unu kutlayan Pınar Sağ Roboski izlenimlerini ve çekimler sırasında yaşadıklarına dair bir açıklamada bulundu. “ Sivas katliamında oldu gibi Roboski katliamının da zaman aşımına tabi tutulduğunu, gündemden düşürülmek istendiğini ve zihinlerden silinmek istendiği belirterek; “ biz yaşanan katliamın toplumsal hafızadan silinmemesi için bölgede klip çekmek istedik. Klip çekimlerimiz sırasında çeşitli zorluklar yaşadık. Özellikle Şırnak bölgesinin arazi koşullarının yapısı bize kimi zorluklar çıkarsa da çekimlerimizi başarı ile gerçekleştirdik. Çekimlerimize köylüler çok ilgi gösterdiler. Ve bizden her seferinde tazminat değil katliamın faillerinin cezalandırılması talebini her yerde anlatmamızı istediler. Köylüler çekimlerde bize yardımcı oldular ve yardım jandarma tarafından “karşılıksız bırakılmadı. Jandarma köylülere;  “çekimlerde yer almayacaksınız. Hakkınızda soruşturma başlatırız bir daha kaçağa çıkamazsınız” şeklinde tehditlerde bulundu. Bizler ise her gittiğimiz yerde kimlik kontrolüne tabi tutulduk. Ancak biz tüm bu engellemelere rağmen çekimlerimizi gerçekleştirdik ve köylülerle olan bağlarımızı kopartmadık” çünkü biz “halkın sanatçısının halkın savaşçısı” olduğuna inanıyoruz” dedi. Sağ’ın ardından Klip yönetmeni Kazım Öz, çekimler sırasında bölge halkıyla bir araya gelindiğini ve bunun jandarma nezdinde rahatsızlık yarattığını belirtti.


Roboski Katliamını gerçekleştiren klip çekimine tehditler savuran zihniyettir!

Basın toplantısında açıklama yapan Klip yönetmeni Fırat Yavuz ise “ katliam karşısında elbette sessiz kalınamaz. Roboski halkının çektiği acıları resmetmez elbette çok zor. Roboski katliamının ardından hiç kimse sorgulanmadı veya yargılanmadı. Bu katliam kaza ve es geçilecek bir olay değildir. Köylüler çekimler sırasında bize yaşananları anlattılar. Anlatımlardan doğru birçok sonuç çıkar. Katliamı gerçekleştirenler bugün klip çekimleri sırasında bize ve köylülere yönelik tehdit savuranlardır.” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu