Güncel

Polis, bir çocuğa işkence ettiği görüntüleri sildi

Antep Nizip'te 16 yaşındaki çocuğa karakol içinde yapılan işkencenin görüntüleri silindi

Antep’in Nizip İlçesi’nde parkta otururken 3 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınan 16 yaşındaki Ahmet Gündüz, karakolda ifadesi alınırken polisin şiddetine maruz kaldı. Bir süre sonra serbest bırakılan Gündüz, hastaneden aldığı raporla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Gündüz’ün suç duyurusuna ilk olarak takipsizlik kararı verildi. Fakat annesi Şenay Aslan, yeniden savcılığa giderek, “Kamera görüntülerinin ortaya çıkartılmasını istiyorum. Bu görüntülerin bilinçli olarak dosyaya eklenmediğini düşünüyorum. Oğlum asıl olarak orada darp edilmiştir. Bu kamera kaydı görüntülerinin gizli tutulduğunu düşünüyorum” diyerek yeniden soruşturma başlatılmasını sağladı.

Yeni başvuru üzerine bu kez soruşturma başlatan savcılık, Gündüz’ün ifadesinin alındığı odanın ve koridorların kamera görüntülerini, polislerin kimlik tespitlerinin yapılmasını ve ifadelerinin alınmasını istedi.

Nizip Emniyeti, savcılığın istediği 3 Mart 2020 tarihinde saat 21.45-22.05 arasında çekilen kamera kayıtları için, “Görüntüler 30 gün süreyle kaydedildiğinden kamera kayıtları temin edilememiştir” yanıtını vererek delilleri yok ettiğini itiraf etti.

Şenay Aslan’ın 17 yaşındaki oğlu Muhammed Emin Gündüz’e de polis zırhlı araç çarparak ölümüne neden olmuştu. Anne Aslan, hem ölen oğlu Muhammed hem de polisin şiddetine maruz kalan oğlu Ahmet için adalet mücadelesine devam ediyor. Anne Gündüz, “Her iki oğlum için, çocukları işkence gören tüm anneler için olayın peşini bırakmayacağım” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu