Güncel

Polis şiddetine ödül yağdı

H.Merkezi: Her yıl polis şiddetiyle yüzlerce insanın katledildiği ülkemizde, Emniyet Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre son on yılda 248 bin 69 polis “para” ve “”maaş artırma” ödülü aldı.

270 bin kadrolu polisin bulunduğu ülkemizde 248 bin polisin üstün başarı ödülü alması çığırından çıkan polis şiddetinin devlet nezdindeki yerini gösterir nitelikte. Neredeyse ödül almayan polisin olmadığı açıkça ortadayken daha geçtiğimiz günlerde İzmir de ehliyetsiz araba kullanan 17 yaşındaki bir kişinin öldürülmesi ve üç kişinin yaralanması polis şiddetinin geldiği son noktayı gösteriyor.

Emniyet Teşkilatı Yasası’na göre “ülkenin güvenlik ve esenliği, devletin çıkarları ve kişilerin can, ‘ırz’ ve mallarını korumada yüksek hizmetleri görülen, olağanüstü durumlarda yaşamını ortaya koyarak büyük ‘yararlılık’ gösterenlere” para ödülü veriliyor. Son on yılda yaşanan yüz binlerce gözaltı ve tutuklama, yüzlerce faili meçhul cinayet ve yargısız infazlar, gözaltında kaybedilen ve öldürülen onlarca insanın canı, basılan binlerce kurum ve savaş alanına çevrilen kitle eylemleri polislerin, ülkenin güvenliğini ve esenliğini nasıl sağladığını gösteriyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu