GüncelManşet

Festus’un katilleri iş başında!

 

H. Merkezi: Iğdır’dan Türkiye’ye girerken yakalanan 17 yaşındaki Lütfullah Tacik Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’nde yaşını yanlış söylediği gerekçesiyle polis tarafından dövülerek katledildi.

Olay sonrasında polisin ifadesinin dahi alınmadığı, kamera görüntülerinin ise tüm polis saldırılarında olduğu üzere yine “kayıp” ve “bozuk” olduğu öğrenildi.

16 Mayıs’ta 21 Afganistanlı mülteci Iğdır’ın Aralık ilçesinde yakalanmış ve aralarında çocukların da olduğu mülteciler Iğdır Emniyeti Yabancılar Şubesi’ne götürüldü. 26 Mayıs’ta  Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne (ÇOGEM) aktarılan Lütfullah Tacik’in de aralarında olduğu 7 çocuk  27 Mayıs’ta, polis “bulaşıcı hastalık taraması ve yaş tespiti” için çocukları alıp Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü. Aynı gün polis saldırısına uğrayan Lütfullah Tacik, 31 Mayıs’ta hastanede yaşamını kaybetti.

1 Haziran’daki otopsisinde, ‘saçlı deri altında 2 cm’yi bulan, yer yer kanamalı ve lezyonlu alanlar’, beyin açıldıktan sonra ağır ödemli kanama ve beyin kanaması belirlendi. Avukat Kaçan’ın verdiği bilgiye göre Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Afganistan Başkonsolosluğu’na gönderdiği yazıda, Tacik’in “beyin kanaması geçirdiği ve lösemi hastası olduğunu” ifade etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu