Güncel

Polislere Değil Aygün’ün Ailesine Ceza

Ankara: 30 Ağustos 2012’de Cem AYGÜN’ün Polis kurşunuyla öldürülmesinden sonra Ankara Emniyet Müdürlüğüne giden ailesi, “kardeşimizin katillerini bize gösterin”, “katillerin cezalandırılmasını istiyoruz” diyerek tepkilerini koymuşlar, kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınmış ve 58’er yıl ağır hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlamışlardı.

14 Mart 2013 tarihinde yapılan karar duruşmasında aileyi suçlu bulan mahkeme Cem Aygün’ün ablaları Aylin, Sonay, Yasemin, Songül, Nazlıcan, Döndü, Aynur ile küçük yeğenleri Bedirhan Mercanoğlu ve enişteleri Ali Eker hakkında “Basit Yaralama, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme, Mala Zarar Verme, İnsan Öldürmeye Teşebbüsten” ceza yağdırdı. Mahkeme, Aygün’ün yeğeni ve eniştesi için beraat, abları için ise ‘kasten yaralama ve kamu görevlisine hakaret’ suçlarında 9’ar bin lira adli para cezası verilmesine karar verdi. Ceza ertelenmedi ve parayı ödemezler ise 90 gün hapis yatmalarına hükmedildi.

Duruşmaya Aygün’ü öldüren iki polis de katıldı. Savcı İsmail Kırışık polislerden birisi için beraat isterken diğer polis içinse iki yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Devletin karakterini bir kez daha ortaya koyan mahkeme kararını protesto etmek amacıyla Mazlumder, İHD, ÇHD ve BARAN TURSUN VAKFI Ankara Adliyesinde bir basın açıklaması yaparak kararı kınadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu