Güncel

Pozantı’dan gerillaya…

Gever: Hepimiz onu haberlere atılan “Pozantı’daki tecavüzü ortaya çıkaran TT ikinci kez intihara kalkıştı.” “Pozantı’yı ortaya çıkaran T.T’ye 8 yıl hapis.” “Anlatan T.T tutuklandı, Pozantı’ya dava açılmadı!” gibi başlıklardan tanıyorduk. T.T bugün İntikam Mamxori kod adıyla Kürdistan dağlarında gerilla…

Evet Kürt çocuklarına taciz, tecavüz ve her türlü işkencenin yapıldığı Pozantı Hapishanesi’nde zulme uğrayanlardan… 2012’nin sonbaharına, yani gerillaya katıldığı ana kadar da devletin eli yakasından inmedi; gözaltlılarla, tutuklamalarla, on yıllara varan yargılamalarla ve bitmez tükenmez işkencelerle devam etti devlet zulmü!

Ancak o baskıların en yoğunlaştı dönemlerde şunları söylüyordu; “Bir Mazlum Doğan, Kemal Pir arkadaşların direnişlerini düşüncükçe ne olursa olsun düşmana teslim olmayacağımı söylüyordum. Mücadeleden vazgeçmeyecektim. Benim bu duruşum mahallede herkes tarafından saygı ile karşılanıyordu.”

“…nefes alması bile yetiyordu Kürdün, zulüm görmesine!”

Adana’da, 92 yılında doğdu ve aslen Şirnex’liydi. On yıllar önce köyleri yakılmış ve göç etmişlerdi. Ama nefes alması bile yetiyordu Kürdün, zulüm görmesine! Bunun bilinciyle büyürken, çocuk yaşta hapishaneye düşmüş, türlü zulüm görmüştü. Pozantı’da gördüğü/gördükleri zulmü anlattığında kamuoyunu belli oranda rahatsız eden, belli oranda da “meşgul eden” İntikam Mamxori birkaç gün sonra tekrar tutuklanmış, on yıllara varan cezalarla yargılanmış; bu süre zarfında iki kere intihar etmiş ve erken büyümüştü…

“Bana yaşatılanların intikamını alacağım!”

En son 6 ay kaldığı hapishaneden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılır. Ve 7 yıl 8 ay cezası kesinleşir, bununla birlikte de yurt dışı yasağı çıkarılır. Erken büyüyen İntikam, yıllardır gördüğü zulme karşı bilincini geliştirmiş, devletin zulmü bitsin/başka çocuklar işkence, tecavüz görmesin, Kürt ulusu özgürleşsin diye yüzünü dağlara dönmüştü. Ve tırmanırken enginleri şunları söyledi; “Bir taş attım diye başıma bu kadar şey gelmişti. Eğer kalsaydım onlarca yıl cezaevinde kalacaktım. Karar verdim dağa çıktım. Adımı da İntikam koydum. Bu benim için anlamlıydı. Bugün buradayım bana yaşatılanların intikamını alacağım.” 

 

Kaynak: www.firatnews.biz

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu