Güncel

Pozantılı çocuklara Sincan’da işkence

H. Merkezi: Adana Pozantı Çocuk Hapishanesi’nde taciz ve işkence haberlerinin ardından bir açıklama yapan Adalet Bakanlığı, söylenenlerin iddia olduğunu ve gerçekliği olmadığını açıklamıştı. Ancak Pozantı ile ilgili tepkilerin çığ gibi büyüdüğünü gören Bakanlık “çözümü”; çocukları kamuoyundan ve ailelelerden tecrit etmekte bulmuş ve diğer bir işkene merkezi olan Sincan’a yollamıştı.

Ancak Sincan Hapishanesi’nin sicilinin temiz olmadığı herkesçe malumken, çocukların Sincan’a vardıklarında işkenceye uğradıkları basına yansıdı. Bunun üzerine işkencecilerin savunucusu Adalet Bakanlığı yine bir açıklama yaparak işkencenin yaşanmadığını iddia etti.

Bakanlık yaptığı açıklamada, 14 Mart 2012 tarihinde, Ankara Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’na üye 7 avukatın, 17 Mart 2012 tarihinde de Ankara Barosu’ndan 3 avukatın kuruma gelerek tecavüz olaylarının ardından Pozantı Hapishanesi’nden Sincan’daki hapishaneye nakledilen çocuklarla görüştüğü ifade edildi. Avukatların çocuklarlarla gerçekleştirdikleri görüşmelerden sonra hapishane yönetimine herhangi bir talep ve şikayet iletmediğinin altının çizildiği açıklamada, nakledilen çocukların da herhangi talep veya sağlık şikayetinin söz konusu olmadığı belirtildi.

En basitinden kocaman gardiyanların varlığı mevcut, sürekli hayatınızı tehdit eden koşullar altında ve bir de ailenizden uzaktayken; idareden şikayetçi olduğunuzu nasıl söyleyebilirsiniz?

Devletin çocuklara düşmanlığı sürüyor. Pozantı’dan Sincan’a nakledilen çocukları unutmayalım!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu