Manşet

PTT özelleştirildi!

H. Merkezi: 1995 yılından bu yana özelleştirilmeye çalışılan PTT, dün (10 Mayıs) TBMM’de yapılan görüşmeler sonucu kabul edilerek tamamen özelleştirildi.

24 Nisan 1995 yılından bu yana telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin birbirinden ayrılarak, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin kurulmasıyla başlanan PTT’nin özelleştirilmesi sürecinde dün Meclis’te yapılan görüşmelerle PTT özelleştirildi.

1840 yılından bu yana memleketin en ücra noktasına kadar posta, telefon, telgraf gibi iletişim hizmeti yürüten PTT’nin tamamen özelleştirilmesinin anlamı posta, telefon, kargo hizmetleri taşeronlaştırılması ve posta hizmetlerinin “kamusal niteliği” yerine, “karşılanabilir ücret” kavramı getirilme çabasıdır.

 

“PTT kârlı değil!”

Posta, telgraf ve kargo hizmetlerinin tüm toplum kesimlerine yönelik kolay ve ucuz erişilebilir, nitelikli kamusal hizmet olarak sunulması gerekirken, bu hizmetlerin bölünerek, taşeron şirketler eliyle, güvencesiz, geçici işçilerle yürütülmesi hizmetin halka pahalı sunulmasının yanı sıra, niteliği ve iletişim güvenliğini de tehlikeye sokacaktır.

AKP hükümeti döneminde artan özelleştirmelerin temel argümanı “kamu kuruluşlarının kârlı olmadığı” olmaktadır. Aynı şey PTT için de kullanıldı. Oysa PTT’nin 2003 yılı kârı, 22 milyon 891 bin TL iken, 8 yıl içinde 174 milyon 39 bin TL’ye çıkmıştır.

 

PTT emekçileri güvencesizliğe itiliyor

PTT çalışanlarının önemli bir kısmı sözleşmeli, kadrolu memur ve önemli bir bölümü de taşeron eleman olarak çalıştırılmaktadır. Taşeron işçiler sendikal ve sosyal haklardan yoksun, güvencesiz ve asgari ücretle çalıştırılmaktadır.

PTT’nin A.Ş.’ye dönüştürülmesi halinde, personel alımı, işten çıkarma, tayin, terfi, ücretlerin belirlenmesi, çalışma koşullarının ve saatlerinin belirlenmesi gibi konularda yetki şirket yönetimine ait olacaktır. Bu durumda, çalışma yaşamındaki mevcut sorunlar daha da artacaktır. Şirket kar güdüsüyle hareket edeceğinden, güvencesiz, kuralsız çalıştırma yaygınlaşacaktır. (Milletvekili L. Tüzel’in açıklamasından yararlanılmıştır)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu