GüncelManşet

Pulur’da “Munzur Gelecektir, Geleceğine Sahip Çık’” eylemi düzenlenecek

Ovacık:  19 Şubat Günü Pulur Munzur Çevre Derneğinde bir araya gelen Pulur Munzur Çevre Derneği ve Ovacık Kültür Derneği Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan barajlar özgülünde Kürdistan ve Karadeniz’deki doğa katliamları üzerine bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda yapılan tartışmalar neticesinde Munzur vadisi üzerine yapılması planlanan baraj projelerinin devletin Kürdistan’da hayata geçirdiği savaş konseptinin bir parçası olduğu fikrine varılarak Kürdistan’daki savaşın doğa üzerinde yarattığı tahribatlar tartışıldı. Devletin Kürt halkına uyguladığı soykırımın yanı sıra Kürt halkının kültürel tarihini simgeleyen değerlerini yıkarak, yakarak, yok etmeye çalıştığı bununla da kültürel bir soykırım uyguladığı yapılan toplantıdaki konuşmalarda belirtildi. Yine bugün Artvin halkının Cerattepe’de altın madenciliği karşı günlerdir yürüttüğü direniş selamlanarak direnişin doğa mücadelesi ve halkların devlet terörüne karşı ortak mücadele noktasında değerli ve anlamlı olduğu belirtildi.

Ovacık’ın yerel dernekleri olarak gerek kendi özgülümüzde gerekse Kürdistan ve Karadeniz’deki çevre sorunları ile çevre mücadelesi noktasında neler yapılabileceği hususunda fikir alışverişinden sonra biraz gecikmelide olsak gerek Munzur vadisi üzerinde yapılması planlanan barajları ve Kürdistan‘ın diğer illerindeki savaş ve ablukayla tahrip edilen tarihi değerlerini protesto etmek için gerekse Artvin’deki Cerattepe direnişini selamlamak için 22 Şubat(Pazartesi) günü bir basın açıklaması örgütleme kararı alındı. Bu basın açıklamasının bundan sonra kesintisiz ve istikrarlı mücadelenin startı olması temennisiyle bundan sonrada çeşitli aktivitelerle mücadele yükseltme sözü verilerek toplantı sonlandırdı.

Sonrasında iki dernek yapılacak basın açıklaması için ortak afişleme çalışması yaptı. Pulur Munzur Çevre Derneği tüm halkımızı ‘Munzur Gelecektir, Geleceğine Sahip Çık’ şiarıyla yapacağımız basın açıklamasına çağırdı: Eylem 22 Şubat günü Turistik Otel önünde saat: 14.00’te başlayacak. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu