Güncel

” Fatmayı Azad’a kavuşturalım!”

İstanbul: İHD Cezaevleri Komisyonunun her hafta gerçekleştirdiği ‘F Oturma eylemleri’nin 49.su bu gün Galatasaray Lisesi Önünde gerçekleştirildi. Bu haftaki eylemde 1996 yılında gözaltına alınan Fatma Tokmak’ın durumu anlatıldı.

Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartı açan İHD’liler, ‘F’ şeklinde oturdu.

Basın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe okudu. Ümit Efe, “Yıllardır hapishanelerde, hastalıkları nedeniyle tedavisi yapılmayan ölüme terk edilen mahpusların durumunu anlatıyoruz. Buraların sağlığı bozan yapısı mahpusların hastalıklarıyla da birleşince birçoğu için hapishaneler açık bir işkence merkezi haline dönüşmekte, birçoğu da özgürlüğüne kavuşamadan hayatını kaybetmektedir” diyerek; ağır kalp hastası olan Fatma tokmak’ın durumunu aktardı.

Fatma Tokmak’ın oğlu Azad Tokmak’ın İHD’ye başvurduğunu anlatan Efe; ağır kalp hastası olan Fatma Tokmak’ın tahliyesi için girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

Açıklamanın ardından ise Fatma Tokmak’ın avukatlığını yapan Eren Keskin söz alarak Fatma Tokmak’ın durumunu aktardı. Müvekkilinin Türkçe bilmemesine rağmen yargılanarak işlemediği bir suçtan kaynaklı yargılandığını belirten Keskin; Fatma Tokmak ile ilgili olarak; “Şimdi ağır kalp hastası. Geçtiğimiz günlerde emekli general Ergün Saygun, hastalığı gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Bizler, aynı hakkın Fatma Tokmak ve tüm hasta tutuklular için uygulanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

f 2İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Tecrit işkencesine son”, “Fatma Tokmak serbest bırakılsın” şeklinde sloganların atıldığı eylem, Avukat Eren Keskin’in konuşmasından sonra bitirildi.

Fatma Tokmak; 1996 yılında gözaltına alınarak tutuklanmış, 2006 yılında hastalığından kaynaklı salınmıştı. Cezanın Yargıtay’da onaylanması sonucu 2010 yılında yeniden tutuklanan Fatma toprak; ilk gözaltına alnıdığında 2 buçuk yaşında olan çocuğu ile alınmış ve çocuğun da işkence görüyor olması kamuoyunda yer bulmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu