GüncelManşet

(yenilendi-video) 12-15 Mart katliamlarını unutmuyoruz

İstanbul: 18. yılında 12 ve 15 Mart Katliamları’nda yaşamını yitirenler 1 Mayıs Mahallesi’nde yapılan yürüyüş ile anıldı.

Partizan’ında bileşeni olduğu 15 Mart Platformu tarafından örgütlenen eylem oldukça coşkuluydu. Anma programı platform adına Ataşehir Pir Sultan Abdal Cemevi’nde saat 15.00’da verilen yemekle başladı. Ardından saat 17.00’da Cennet Düğün Salonu önünde toplanan kitle üzerinde şehitlerin fotoğraflarının olduğu “Gazi ve 1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür” yazılı pankartı açarak 18 Mayıs Caddesi boyunca bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Eylemde sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” ve Gazi ve 1 Mayıs şehitlerinin isimleri söylenerek “yaşıyor” sloganları atıldı.

15 mart 2Katliamın yaşandığı 30 Ağustos Okulu önüne gelindiğinde ise katliamda yaşamını yitirenler şahsında, devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşuna geçildi. Ardından Platform adına 15 Mart şehitlerinden İsmihan Yüksel’in oğlu Ayhan Yüksel basın açıklamasını okudu. Yüksel konuşmasında devletin katliamcı yüzüne karşın 95 15 Mart’ında 1 Mayıs Mahallesi’nin tarihinden aldığı güçle direnişi büyüttüğünü vurguladı. “Gazi’de, 1 Mayıs’ta halkın haklı öfkesini ne verilen şehitler, ne de kurşunlar durdurabilmiş, bedenlerinden taşan bu öfkeyi yaktıkları ateşlerle barikatlar taşımışlardı” diyen Yüksel konuşmasının devamında Halepçe, Beyazıt, Sivas, Maraş ve geçtiğimiz yıl yaşanan Roboski Katliamlarını hatırlatarak, geçmişten günümüze egemenlerin katliamcı politikalarının devam ettiğini vurguladı. Yüksel devletin zor ile sindiremediği emekçi mahalleleri yozlaştırma politikalarıyla bastırmak istediğini belirterek; “Son dönemde yoğunlaşan kentsel dönüşüm politikası ise bu saldırıların devamıdır” dedi.
Devrimci- demokrat kurumlara yönelik tutuklama gözaltı terörüne dikkat çeken Yüksel, konuşmasının sonunda egemenlerin bütün saldırılarını boşa çıkaracaklarını vurgulayarak, “
Bizler 1 Mayıs Mahallesinde ki devrimciler, emekçiler olarak mahallemizi, şehitlerimizi sahiplendiğimizi bir kez daha haykırıyoruz” dedi.

Eylem atılan sloganların ardından son buldu.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=zBQGfIJgSSo&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu