Güncel

“Artvin’a da Taksim’e da degma Ceynem olda get”

H.Merkezi: Artvin Çevre Platformu, Artvin’deki “Maden ocaklarına için Taksim Tramvay durağında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Munzur Çevre
Derneği’de katılarak destek verdi.

Eylemde “Artvin’a da Taksim’e da degma Ceynem olda get” pankartı, “Artvin’de maden katliamdır”, “Altınsız olur Artvin’siz olmaz”, dövizlerinin taşınmasının yanısıra, sık sık, “Artvin’de maden istemiyoruz”, “Maden açma boşuna yıkacağız başına”, “Artvin’a degma ceynem olda get” sloganları atıldı.

Artvin Çevre Platformu adına açıklama yapan Emrah Altınkulaç, Taksim direnişçilerini selamlayarak, “Direniş halkın diline indi, uyanış başladı, artık korkma sırası bu ülkeyi sözde demokrasi yle yönetenlerdedir” dedi.

Altınkulaç ardından da şunları söyledi: “Madenin taşınması için kilometrelerce yol yapılacak doğal alanlar şantiyeye dönüşecek. Biz şantiyede değil yeşilde yaşamak istiyoruz. Artvin yaylacılık kültürünün yaşatıldığı önemli şehirlerden biri ve Kafkasör Yaylası’yla orada yapılan Kafkasör Festivali ile nam salmış bir şehirdir. Kültürümüz, hafızamız sonunda yok olacak. Biz kültürsüz hafızasız bir toplumun köle olacağını ve sonunda topyekün yok olacağını biliyoruz, biz doğamızla kültürümüzle var olmak istiyoruz”dedi ve ardından son olarak şunları ekledi; “Barajlar, HES’ler, madenler, termik santraller, nükleer santraller, küresel sermaye ye bu başbakanla istikrar sözü verenler kusura bakmasın. Aslolan şimdi bu ülkenin küresel şirketlerindümen suyuna değil, kendi geleceğine sahip çıkmasıdır. Bu olmadıkça, biz bitti demedikçe bu kavga bitmez” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu