Güncel

“Aslı Erdoğan serbest bırakılsın”

İstanbul: F oturumu eyleminin 241. haftasında hasta tutsak gazeteci-yazar Aslı Erdoğan’ın serbest bırakılması istendi.

241 haftadır Galatasaray Meydanı’nda İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutsaklar için düzenlen F oturumu eyleminde bu hafta geçtiğimiz ağustos ayında tutuklanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası istenen hasta tutsak gazeteci-yazar Aslı Erdoğan için özgürlük istendi. “Aslı Erdoğan serbest bırakılsın“, “İnsan haklarıyla insandır“,”Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganlarının atıldığı eylemde ilk sözü Erdoğan’ın annesi Mine Aydostu aldı. Aydostu, ifade özgürlüğünün yok sayılarak iktidarı eleştiren herkesin susturulmaya çalışıldığına dikkat çektiği konuşmasında kızı Aslı Erdoğan’ın da bu nedenle tutuklandığını ifade etti. Erdoğan’ın pankreas, boyun fıtığı, kan yetmezliği gibi pek çok rahatsızlığının bulunduğunu belirten Aydostu, hastaneye sevk edilirken yaşanan sıkıntılara da vurgu yaptı.

Aydostu’nun konuşmasının ardından İHD Hapishane Komisyonu’ndan Ayşe Panuş basın açıklamasını okudu. Panuş, 19 Ağustos 2016 tarihinde tutuklanan Aslı Erdoğan’ın 10 yıldır bağırsaklarıyla ilgili problem yaşadığını, pankreas ve sindirim sisteminin çalışmadığını, boynunda protez olduğunu, 2010 yılında dört boyun omuru ameliyatı geçirdiğin, ayrıca KOAH ve astım hastası olduğunu aktardığı açıklamada, hapishane koşullarında sağlık sorunlarının ilerleyebileceğini ifade etti.

Aslı Erdoğan gibi hapishane koşullarında sağlık sorunlarıyla baş etmeye çalışan ve tedavileri engellenen hasta tutsakların yanında olduklarını belirten Panuş, “Hasta tutsakların tedavilerinin yapılarak sağlıklarına kavuşmaları ve serbest bırakılmaları için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu