Manşet

Bir yıl adalet beklemek…

“Bir yıl, adalet beklemek için uzun bir zamandır!”

Roboski katliamının birinci yıldönümü 28 Aralık’ta, Ankara’da çeşitli eylemler yapıldı.

Yapılan eylemlerde devletin faşist yüzüne karşı hesabın sorulması gerektiği yüzlerce kişi tarafından haykırıldı.

Cebeci: “Roboski’nin hesabı sorulacak!”

Cebeci Üniversitesi’nde Ankara Anarşi İnisiyatifi, DPG, Ekim Gençliği, HDK Gençliği, TÜM-İGD’nin örgütlediği ve birçok devrimci, demokratik kurumun destek verdiği çeşitli etkinliklerle Roboski katliamı anıldı.

Saat 13.00’de EBF önünde bir araya gelen kitle fakülteleri, yemekhaneleri gezerek saat 14.00’de yapılacak tiyatro gösterimine ve saat 16.30’da yapılacak yürüyüşe çağrı yaptı.

Çekilen ajitasyonlarda, 1943 33 kurşun katliamından 2011 Roboski katliamına dek 70 yıl geçtiği ancak devletin katliam yapmakta büyük bir pervasızlığa, rahatlığa sahip olduğu vurgulanırken, Roboski katliamın ardından bir yıl geçtiği ancak hiçbir gelişmenin yaşanmadığı, çünkü halk olarak bizlerin sessizliğinin devlete rahatlık sağladığı belirtildi.

Yapılan tiyatro gösteriminin ardından saat 16.30’da buluşan 200 kişi Cebeci Kampüsü’nden yolu kapatarak Yüksel Caddesi’ne yürüdü.

Yürüyüş sırasında “Roboski’yi unutmadık! Hesabı sorulacak! / Roboskî Ji Bîrneke!” yazılı ve 34 kişinin fotoğraflarının olduğu ozalitler ve katledilenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizler açılırken temsili tabut taşındı.

Kitle tarafından sık sık “Roboskî’yi unutma, unutturma!” “Katil devlet hesap verecek” “Yaşasın Halkların Kardeşliği” “Ey Şehîd Xwîna te Erdî Namîne””Berxwêdan Jiyan e!” sloganları atıldı.

Yüksel Caddesi’ne varan kitle adına katliamı kınayan, Roboskî’de katledilen Kürt çocuklarını, gençlerini anan bir konuşmanın ardından.

Saat 18.00’de Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’nin AKP İl binasına yapacağı yürüyüşe destek vermek için yirmi dakikalık bir oturma eylemi yapıldı.

Oturma eylemi sırasında birçok Kürtçe ağıt seslendirildi.

 

robos“Bir yıl adalet beklemek için uzun bir zamandır!”

Halkların Demokratik Kongresi “Bir yıl oldu… Roboski Uludere’nin Katilleri Nerede?” şiarıyla 17.30’da Sakarya’da toplanıp Yüksel Caddesi’ne yürüyerek AKP İl binasına yapılacak yürüyüşe katıldı.

Saat 18.00’de toplanan emek ve demokrasi güçleri “Adalet İstiyoruz! Maraş’tan… Roboskî’ye Katiller Yargılansın!” ozaliti açarak İl binası önünde, 500 kişiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada “Demokratik bir Türkiye için katliamlarla yüzleşilmeli, Roboski katliamının sorumluları hesap vermeli, failleri açığa çıkarılmalıdır.” diye başlanırken sürecine başında Roboski katliamını aydınlatmak boynumuzun borcudur diyenlerin aradan geçen zaman içinde Her Kürtaj Bir Roboski’dir diyecek kadar pervasızlaştıkları vurgulandı.

Açıklamaya şu şekilde devam edildi; “Bir yıl kimileri için uzun, kimileri için kısa bir zamandır. Roboski’de çocuklarının mezarı başından ayrılmayan analar için bir yıl; bitmek, tükenmek bilmeyen bir zamandır. Askeri araç ve helikopter sesleri işe, korkuyla büyüyen çocuklar için bir yıl oldukça uzun bir zamandır. Bir yıl adalet beklemek için uzun bir zamandır.”

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu