Emek

“İşçileri görünce şekerim yükseliyor”

İstanbul: İnşaat İşçileri Sendikası(İNŞAAT-İŞ) bugün (6 Ağustos) Esenyurt Belediyesi hem sendikanın kurulduğunu açıklamak hem de Star Towers’ta çalışıp 2 yıldır ücretlerini alamayan işçiler için eylem yaptı.

Dünyayı biz inşa ediyoruz, altında biz kalıyoruz. Artık yeter!” pankartıyla yürüyüş yaparak Esenyurt Belediyesi önüne gelen işçiler, yürüyüş boyunca ve belediye önünde “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “İnşaat işçisi köle değildir” gibi sloganlar attı; “Ücret haktır gasp edilemez”, “Kurtuluş yok tek başına” dövizleri açtı.

Belediye çalışanlarının da destek verdiği eylemde basın açıklamasını ise İNŞAAT-İŞ adına Remzi Yılmaz yaptı.

Yılmaz sendikanın kuruluş nedenlerini, inşaatlarda ölümlere ve çocuk işlerin ölümlerine son vermek, işçiler olarak artık kapitalizmin can damarı sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe sömürülmemek, ezilmemek ve aşağılanmamak şeklinde açıklayarak “Biz bu sendikayı kurduk çünkü; biz inşaat işçileri olarak işçi sınıfının militan, sınıfına güvenen ve sınıf bilincini bir an olsun elden bırakmadan mücadele eden üyeleri olacağız” dedi.

Basın açıklamasının Esenyurt Belediyesi önünde yapılmasının sebebinin ise, Esenyurt Belediyesi’nin ortak olduğu RDS Enerji ve REFORM İnşaat’ta çalışan ve Star Towers’ta çalışıp ücretlerini 2 yıldır alamaması olduğunu açıklayan Yılmaz, “2 yıldır işçilere maaşlarının verilmemesini kabul etmiyoruz ve işçi arkadaşlarımız maaşlarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Bu sırada işçilerden biri ise RDS Enerji’nin patronunun kendilerini gördüğünde “İşçileri görünce şekerim yükseliyor” dediğini belirtti ve bir başka işçi ise bazı işçilerin sigortalarının hiç yatırılmadığını dile getirdi.

Yılmaz’ın basın açıklamasını yapmasının ardından sendika başkanı ve 2 işçi temsilcisi Esenyurt Belediyesi ile görüşmek üzere Belediye Binası’na girdi. Görüşmelerin ardından “Evraklarınızı tamamlayıp getirin, size yardımcı olacağız” yanıtını aldıklarını belirten sendika başkanı, bu yanıtı avukatlarıyla beraber değerlendireceklerini belirtti ve eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu