Güncel

“Emekçilerden toplanan vergiler nereye harcanıyor!”

İzmir: Vergi adaletsizliğine dikkat çekmek amacıyla BES İzmir Şubesi sendika binasında basın toplantısı düzenledi.

Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi, Vergi Haftası’nın başladığı bu günlerde vergi adeletsizliğine dikkat çekmek ve emekçilerin vergileri ile oluşturulan bütçelerin savaşa aktarıldığının altını çizmek amacıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan BES İzmir Şube Başkanı Musa Sever, bütçe gelirleri içerisinde kamu hizmetlerine ayrılan pay sürekli olarak azaldığını, özellikle emekçilerden alınan vergilerin ise sürekli arttırıldığını vurguladı.

13 yıllık AKP iktidarı döneminde yapılan bütçelerin en belirgin özelliğinin halktan toplanan kamu kaynaklarının giderek artan oranda kamu hizmetleri dışındaki alanlara aktarıldığını ifade eden Sever, bu kaynakların, asıl kullanılması gereken alanlara değil, yerli ve yabancı sermayeye, patronlara teşvik amaçlı olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Hazırlanan 2016 bütçesinin bir taraftan işçilere ve emekçilere ağır vergi yükü altında ezmenin hedeflendiğini belirten Sever, “Diğer taraftan savunma ve güvenlik harcamalarındaki belirgin artış üzerinden başta bölge illeri olmak üzere, tüm ülkede baskıcı, otoriter bir yönetim anlayışını yerleştirmeyi hedeflemektedir” dedi.

Sever son olarak, maliye emekçileri olarak göstermelik vergi haftaları kutlamalarının figüranı olmayacaklarını, vergide ücrette adalet istediklerini ve savaşa, sermayeye değil emekçiye bütçe istediklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu