Güncel

“Gülsuyu Mahallesi Halkındır!”(yenilendi-video)

H. Merkezi:Kentsel dönüşüm” adı altında başlatılan talandan nasibini alan mahallelerden biri de Maltepe de bulunan Gülsuyu Mahallesi. Mahalle halkı “kentesel dönüşüm” adı altında yapılan “rantsal bölüşüme” karşı nasıl mücadele edileceğini tartışmak amacıyla bir halk toplantısı düzenledi.

E-5’in kuzeyinde bulunan temiz havası ve Kartal- Kadıköy raylı hatlarına yakın olan ve daha birçok açıdan avantajları olan Gülsuyu mahallesinin bir rant alanı olarak görülmesi hiçte şaşırtıcı değil.

Yapılması planan proje Maltepe’nin kuzeyinde 2544 hektarlık bir alanı kapsıyor ve burada 9 Mahalle bulunuyor bu mahallelerde 200-300 bin civarında insan yaşamını sürdürmekte. Nüfusun 140.000 ile sınırlandırılması planlanan bu proje ile birlikte halkın önemli bir bölümü bölgeyi terk etmek zorunda bırakılacak. Tüm gecekondu mahalleleriyle benzerlikler taşıyan Gülsuyu’nda yaşamını sürdüren insanların büyük çoğunluğu Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu’dan İstanbul’a göç etmişlerdir.

Mahalle’ de işsizlik ciddi bir sorun olarak boy gösterirken, çalışanların büyük çoğunluğu ise geçimlerini asgari ücretle sürdürmeye çalışmaktadırlar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Aile ve Akraba bağları, komşuluk ilişkileri yüksek Apartman bölgelerinde görülemeyecek dayanışma ruhu ve sahiplenme duygusu Gülsuyu Mahallesine has özelliklerden bazıları, bu yüzden de bu projeye en yoğun itirazların yaşandığı bölge Gülsuyu’dur.

Gülsuyu Halkı Residans’lar istemiyor, bunun içinde çeşitli yollarla haklarını arayan Gülsuyu Halkı 18 Aralık günü Çorum’lular Derneği’nde bir halk toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı’da “Kentsel dönüşüm” projesinin getirecekleri, mahalle halkının kaygıları ve yapılan bu yağmaya karşı mücadelenin yolları tartışıldı.

Toplantı Kentsel dönüşüm yağmasını anlatan bir sinevizyon’la başladı. Ardından söz alan Gülsuyu halkı yıllardır yaşadıkları arsaların kendilerine ait olması gerektiğini, on yıllardır yaşadıkları, çocuklarını büyüttükleri bu alanların kimin olduğunu bile bilmediklerini dile getirdiler. Gülsuyu Halkı;” Birlik beraberlik sürekli dillendiriliyor, acaba Gülsuyu’nda bir bölünme mi olduğu düşünülüyor? Gecekondu o kadar birliğini ispatladı ki, bir hafta zarfında 7.500 dilekçe verildi. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir birlik yoktur.”

Rantın sermaye’ ye peşkeş çekilmesinden başka bir anlama gelmeyen yıkımlar, ne zaman hayata geçecek daha belli değil, fakat belli olan bir şey var ki Gülsuyu Halkı bu durumu kabullenmeyecek!

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=IOaiVEXRl-A{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu