Güncel

“Haydarpaşa Trensiz Vapursuz Kalmayacak!”

H. Merkez: Marmaray projesi kapsamında Haydarpaşa Garının kapatılmasına karşı mücadele eden “Haydarpaşa Dayanışması” ile çeşitli devrimci-demokratik kurumlar 20 Şubat tarihinde bir kez daha bir araya geldi.

Haydarpaşa Dayanışması bileşenleri ile içlerinde sendikalar, demokratik, ilerici kurumlar saat 18.30’da Kadıköy İskelesinde bir araya gelerek Haydarpaşa Garına doğru yürüyüşe geçti.

Oldukça geniş bir katılım sağlandığı meşaleli eylemin en önünde  “Haydarpaşa Dayanışması” yazılı pankart taşınırken, maket buharlı tren vagonu, tren şefi ve hareket memuru kıyafetli aktivistler yürüdü.

Kitle sık sık, “Susma Diren Haydarpaşa’ya Tren“, “Ulaşım Hakkımız Engellenemez”, “Haydarpaşa Trensiz Vapursuz Kalmayacak” vb sloganlarla Haydarpaşa’ya sahip çıkacağını dile getirdi.

Kitle adına basın açıklamasını Sanatçılar Girişiminden Orhan Kurtuldu okudu. Haydarpaşa’nın “Kentsel ve Tarihsel Sit Alanı” olduğunu dile getiren Kurtuldu, Haydarpaşa Garı, Kıyı ve Liman Alanının bilim ve akıldışı yöntemlerle yağmalandığı vurguladı. “Koruma Amaçlı Plan”nın yürütmesinin durdurulması için dava açtıklarını belirten Kurtuldu, “talana ve rantiyeye geçit vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz! Haydarpaşa halkındır, halkın kalacak!” şeklindeki sözleriyle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Eylem, Ataol Behramoğlu’ndan şiir okumasından sonra Bilgesu Erenus gitarıyla, İsmail Hakkı Demircioğlu ise bağlamasıyla şarkı ve türküler eşliğinde sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu