Güncel

“Kahraman Kaya seni unutmayacağız”

H.Merkezi: Ümraniye ilçesinde 75. Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi önündesivil faşistlerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren Kürt genci Kahraman Kaya doğduğu köyde binlerce kişi tarafından “Şehit namirin” sloganıyla toprağa verildi.

Kaya, İstanbul’un Ümraniye ilçesinde 75. Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi önünde sivil faşistlerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren Kürt genci Kahraman Kaya’nın cenazesi, dün akşam Diyarbakır’ın Yeniköy Mezarlığı’na getirildi. Sabah saatlerinde Kaya’nın cenazesi doğduğu Çınar’ın Karaçevre köyüne binlerce araçlık konvoy eşliğinde götürüldü.

Cenaze aracına “Kahraman Kaya seni unutmayacağız” pankartı asılırken, Kaya’nın tabutu çiçeklerle süslendi. Yol güzergahı boyunca cenaze konvoyunu gören kitle konvoyu zafer işaretleri ile karşıladı. Köyün girişinde biiraraya gelen binlerce kişi, Kaya’nın defnedileceği köy mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe; BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri ve çevre köylerden binlerce kişi katıldı. “Kahraman Kaya seni unutmayacağız” pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık,”Şehit namirin” ve “Ey şehît xwîna te erde namînê” sloganları atıldı.

“Kaya’nın ölümü organize bir iştir”
Mezar başında yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Kaya, toprağa verildi. Kaya’nın mezarı karanfillerle süslendi. Daha sonra mezarlıkta kısa bir konuşma yapan MEYA-DER Çınar Temsilcisi Menur Güner, Kaya’nın ailesine başsağlığı dileyerek, “Şehit namirin, her bijî Kurd û Kurdîstan” dedi. Güner’in ardından Kaya’nın mezarı başında konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kaya’nın ölümünün basit bir olay olmadığını Kaya’nın ölümünün organizeli bir şekilde yapıldığını dilebelirtti. Ardından Aydoğan şöyle devam etti, “Bu saldırıyı yapanlar, bu süreçten rahatsız olanlardır. Olaylardan 1 kişi tutuklandı; ancak bu olayın esas suçluları onlar değildir, onların arkasındaki MHP, Bahçeli ve uluslararası güçlerdir. Bahçeli il il gezerek, Kürt halkına yönelik başlattığı politikaları görebiliyoruz. Eğer tedbir alınmazsa Kahraman’dan sonra yaşanacak ölümlerden Bahçeli ve uluslararası güçler sorumludur“dedi. Aydoğan sonrasında ise; “Faşistler sizin nerede durduğunuza bakmaz kimliğine bakar. Herkesin bu süreçte ulusal bilincini ortaya koyması gerekiyor ve Kürt halkının 30 yıldır verdiği özgürlük mücadelesini zafer ile taçlandırmamız gerekiyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu