Güncel

“Katil devlet hesap verecek”

İzmir: Kobanê serhıldanları zamanında silahlı sivil faşistler ve polis işbirliğince İzmir Bornova’da linç edilerek katledilen Ekrem Kaçeroğlu’nun katillerinin yargılanacağı dava duruşmasından önce İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
İzmir Adliyesi önünde yapılan, Ekrem Kaçeroğlu’nun ailesinin de katıldığı eylemde “Katili biliyoruz! Adalet istiyoruz!” ve “Kobanê şehidimiz Ekrem Kaçeroğlu mücadelemizde yaşayacak” pankartları yer alırken Partizan ve YDG’de eylemde bulundu.
Kitle tarafından sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Şehid namirin”, “Yaşasın devrimci dayanışma” gibi sloganlar atılırken, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Ekrem Kaçeroğlu ölümsüzdür”, “Katil AKP hesap verecek” gibi dövizler de taşındı.
Basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Cevat Düzci okudu. Düzci, olay günü basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen halka, ellerinde silah ve sopa bulunan sivil faşistlerin saldırdığını ve polisin buna göz yumarak işbirliği yaptığını belirtti. Düzci, kamera kaydı yapan polislerin o sırada kamealarını ya kapattıklarını ya da boş yerleri çektiklerine dikkat çekerek polisin sivil faşist grubu sadece izlemekle yetindiğini vurguladı.
Düzci, delillerin karartılması ve faillerin cezasız kalması tehlikesinin çok yüksek olduğu bu davayı sonuna kadar takip etmeye kararlı olduklarını açıkladı.
Basın açıklmasından sonra HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur da kısa bir konuşma yaptı. Uğur, bölgede islami ve emperyalist gericiliğe karşı kürtlerin, devrimcilerin ve demokratların savaştığının altını çizerek Türkiye’de de bu zulme karşı birlik içerisinde mücadele edileceğini belirtti. Uğur, bu olayın AKP’nin kirli oyunlarının bir göztergesi olduğunu söylerken, bu davanın sonunda katillerin ellerine silah verenlerin de ortaya çıkacağını vurguladı.
Eylem alkışlarla sonlandırılırken duruşmayı takip etmek üzere adliye içerisine doğru geçildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu