Manşet

“Katili biliyorsunuz, teslim edin!”

Ankara: Taksim Gezi Parkı direnişi için dört bir yandan destek eylemleri sürerken polisin azgın saldırısı sonucu ölümler, ağır yaralanmalar ve gözaltılar da devam ediyor.

 31 Mayıs günü yoğun çatışmalarla Kızılay Meydanı’na girilmiş ve Ethem Sarısülük polis tarafından silahla vurulmuştu. Sarısülük’ün durumu hala ciddiyetini koruyor.

Bugün Emek ve Demokrasi Güçleri ile Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar ve ailesi tarafından bir toplantı gerçekleştirildi. Avukat Bayraktar konuyla ilgili hukuksal süreci aktarak Emek ve Demokrasi Güçlerini bilgilendirdi.            

İlgili savcılığın çok ender rastlanan bir şekilde olaya dair keşif yapılması noktasında kendisini aradığını ve tanıklar, jandarma bilirkişileriyle birlikte Cuma günü keşif yapmaya gittiklerini belirten Bayraktar; tanıkların olaya dair aynı beyanları ve yeni yeni çıkan görüntülerle birlikte olayın daha da netleşmeye başladığını söyledi. 

Silahların polislere zimmetli verildiği, verilirken de mermi sayısının belli olduğu ve harcanan mermi sayısının hemen bilinebileceğinin altını çizen Bayraktar; Ethem’i vuran polisin kayıtlı olduğu ekibin belli olduğunu vurgulayarak polisin kimliğinin devlet tarafından bilindiğini belirtti.

Olay sırasında herhangi bir ateş emri kararının olmadığı, Ethem’i vuran polisin kendisinin fırladığı ve tekme atarak kitlenin içerisine ve havaya ateş açtığını söyleyen Bayraktar polisin derhal şu anki durumda “cinayete teşebbüsten” tutuklanması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca savcının kimlik tespiti için Emniyet’e yazdığı yazıya günlerdir cevap verilmediği de olayın hukuksal boyutu anlamında diğer bir önemli husus.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu