Manşet

“İMC’de işten atılanlar geri alınsın”

H.Merkezi: İMC TV’den 12 kişinin işten çıkarılması TV’nin muhalif kimliği nedeniyle dikkatleri üzerine çekti.

Sendikalaşma sürecinde yaklaşık 40 İMC çalışanı Türkiye Gazeteciler Sendikası’na üye oldu, ancak kanal yöneticilerinin sendikaya karşı olmadıklarını söylemelerine rağmen basın emekçileri henüz işe geri alınmadı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Genel Yayın Yönetmeni ise, işten çıkarmaların sendikalı olmalarından dolayı değil, çalışanların üsluplarının birlikte çalışmaya olanak vermediği yönlü bir açıklama yapmıştı.

Gazeteciler 26 Şubat’ta saat 15.00 ile 17.00 arasında iş bırakarak durumu protesto etmişti. Yapılan basın açıklamasında kanalın, “Sendika ağaları bu kapıdan diremez” şeklinde gösterdiği tavrın doğru olmadığı dile getirilerek, “Bir yapıyı ayakta tutan ilkeler çatırdamaya başlıyor. Arkadaşlarımızın ve bizlerin asıl kaybı, işsiz kalmak bir yana, inandığımız ve inandırıldığımız değerlere sahip olunamaması” dedi.

Gazeteciler bugün (6 Mart) İMC TV önünde bir basın açıklama yaptı. Türkiye Gazeteciler Sendikası ile basın emekçileri Ayvansaray’daki televizyon önünde bir araya gelerek işlerine geri dönmek istediklerini haykırdı.

İMC’de işten atılanlar geri alınsın” yazılı pankart açan gazeteciler, kanalın uzun zamandır keyfi olarak işten çıkarmalar ve mobbing uyguladığını dile getiren Çimen Can, “‘Sessizlerin sesi’ olarak yayın hayatına başlayan, barıştan ve demokrasiden yana bir yayın politikası izleyen İMC TV’de çalışıyor olmak, hepimiz için ayrı bir motivasyon kaynağıydı” dedi. Can, yaptığı açıklamada, İMC TV’nin demokratik ve çoğul yayın çizgisine ters bir anlayış sergilediğini  vurguladı.

Daha sonra söz alan TGS Genel Eğitim Sekreteri Şehriban Kıraç; “Bu süreçten sorumlu olanlar İMC TV yönetiminin açıklamalarının aksine ‘iş ahlakına uymadıkları’ suçlamasıyla işten çıkarılan arkadaşlarımız değil, hepimize ve değerlerimize küfür eden Genel Koordinatör Eyüp Burç ve ona göz yumanlardır. İMC TV’de isimleri değil zihniyeti hedef alıyoruz. Arkadaşlarımız işlerine iade edilene kadar demokratik ve hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı duyuruyor, bu haklı mücadelemizde duyarlı kamuoyunun desteğini bekliyoruz” dedi. Kıraç, atılan üyelerinin yanında olmaya devam edecekleri belirti. Eyleme çeşitli sendika temsilcileri de katılarak destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu