Güncel

“Mete Diş serbest bırakılsın”

İstanbul: İHD İstanbul Şube Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen bu hafta ki F oturmasında Mete Diş isimli hasta tutsağın durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi.

Hasta mapuslar serbest bırakılsın”, “Mete Diş serbest bırakılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atıldığı eylemde, “Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartları açıldı.

Eylemde basın açıklamasını Gönül Sonbahar okudu. Sonbahar basın açıklamasında, “Mete Diş kanser hastası. Tutuklandıktan sonra testis kanseri teşhisi kondu. Üniversite hastanesinde koğuş olmadığı gerekçesiyle 5 günlük tedavisi eğitim ve araştırma hastanesinde yapıldı. 20 günde bir kemoterapiye gidiyor. Ancak diğer zamanlarda Maltepe hapishanesinde, tek kişilik hücresinde kalıyor. Mete, hapishane koşullarında günde sadece bir saat havalandırmaya çıkabiliyor. Kemoterapi ağır geçen ve ciddi yan etkileri olan bir tedavi yöntemidir. Metabolizmanın ve bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü bu süreçte yeterli tıbbi bakım ve desteğin sağlanması gerekir. Hücresinde zaman zaman bayılan Mete Diş’e bu durumda yardım edecek kimse bulunmuyor yanında” dedi. Sonbahar konuşmasını Mete Diş’in ve diğer hasta tutsakların daha fazla geç kalınmadan tahliye edilmesini istiyerek sonlandırdı. Sonbaharın ardından ise eyleme destek veren Roboskili ailelerden Yüksel Ürek’in annesi Emine Ürek konuştu. Ürek konuşmasında Roboski katliamı için devletin hazırladığı kasıt yok raporuna değinerek, raporu kabul etmediklerini objektif bir rapor istediklerini söyledi. Anne Ürek konuşmasının devamında ise barış için bütün annelerin birlik olup mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Eylem atılan sloganlar ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu